Yazarlar

Ruhun ve Nefsin Hikmetlerinden Bir Parça

Şüphesiz günah işleyen bir kulu huzursuzluk asla terk etmeyecektir. Zira Yüce Mevla’mızın huzurundan gelmiş bir ruha sahip olan kul kötü işlerinden asla huzur bulamayacaktır. Huzur bulamayan kul ruhunda ki güzelliğin farkına vardığı vakit kendinde iyilikler üreten bir cevher bulacaktır. Kendinde ki bu cevherin farkına varan bir kul Rahman ve Rahim Mevla’sının yardımıyla öyle bir noktaya gelecektir ki nefsin ve şeytanın hileleri dahi ona iyilik olarak dönecektir. Şüphe yok ki biz âdemoğlu güzeli severiz ve ancak güzelden zevk alırız. Bu nedenle samimi bir Müslüman’ı yaptığı kötü işleri, yani günahları rahatsız ettiği gibi güzel işleri, yani işlediği hayırlar memnun etmektedir. Bunun içindir ki Fahri Kâinat Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“Kimi yaptığı hayır sevindirir ve kötülüğü de üzerse işte o mümindir”(42)

Şükürler olsun ki yüce Mevla’mız hayrı ve şerri karşılaştırabilmemiz için bize kendimizi ölçü yapmıştır. Yani nefsi ruhtan ayrı bir nimet olarak ikram ederek kulunun özünü kötülükten korumuştur. Güzel kulunun cevheri olan ruha kötülük koymamıştır, fakat olgunlaşabilmesi, o cevherin açığa çıkabilmesi içinde nefsi ayrı bir parça olarak nasip ederek bu iki cevheri adeta bir parça haline getirmiştir. Böylece biz kullar sahip olduğumuz ruhla kötülükten uzak, fakat sahip olduğumuz nefis ile mücadeleye, imtihana yakın olmuş durumdayız. Bu yakınlık ise kulun olgunlaşmasına en güzel bir vesile olmaktadır.

Yüce Mevla’mız kuluna nefsi nasip ederek içindeki yanlışla mücadele edebilmesini ve böylece kulluk makamına ulaşa bilmesini nasip etmiştir. Bu mücadele içinde en güzel bir yolu olan nuru İslamı, Fahri Kâinat Efendimizi ve O’nun şanlı yolunu takip eden kulluk makamı sahibi kulları nasip etmiştir. Bu noktada şu ayeti kerime ne kadar anlam kazanıyor.

“Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah a(c.c) dır”(43).

Ya Rabbi biz kullarını Habibi Âlem Fahri Kâinat Efendimizin duasıyla bir an bile nefsimizle baş başa bırakma ve onu doğru yola ulaştırabilmemize yardımcı ol ki senin rahmet kapının eşiği olan ve biz kullarının da yeri olan kulluk makamına ulaşabilelim. Âmin

(42) Kütüb i sitte, Hadis no:3449

(43) Fatiha Suresi,1/1

Emre Badıl Akbay

Ben Emre Badıl Akbay. İslam Alimi com'da kalemimden geldiğince faydalı konular paylaşmaya çalışıyorum. Bu imkanı bizlere sunmuş olduğu için İslam Alimi'ne teşşekür ediyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu