EvlilikSorularınız

Rızasız Evlilik Olur mu?

Ailem bana gelen görücülerin zenginliğine kanıp beni evlendirmek istiyor. Namaz kılıyor musun kelimesini bile sormamı istemiyorlar. Oysaki tesettürlü biriyim ve karşımdaki insanın dini bütün biri olmasını ileride çocuklarımıza ilim iman ibadet açısından güzel yetiştirmesini istiyorum ve o şekilde dua ediyorum. Bu imtihanda ne yapmalıyım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde bir genci rızası olmadan evlendirmek caiz değildir. Ancak insanlar maalesef bunu pek umursamadığından ve sizin durumunuzda ki gibi birine bu hakikati söylememizin pek faydası olmuyor. Ailenize istemediğinizi açık bir dille ifade edin. Bununla birlikte aileniz halen ısrar ederse damat adayı ile konuşun ve düşüncelerinizi isteklerinizi usulünce izah edin. Eğer samimi bir anlayış görürseniz bu evliliği düşünebilirsiniz. Belkide sizin vesileniz ile o kişide inançlı birisi olabilir. İnsanlar azda olsa bu tür konularda kendini belli etmektedirler. Bu nedenle konuşmakta fayda var. Ön yargılı olmamalısınız. İşiniz zor ama yüce Mevla’mızın hikmetinden sual olmaz belki sizin için daha hayırlı olabilir. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısını nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu