EvlilikNikah

Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru mudur?

Değerli ziyaretçilerimiz bu konuda resmi nikah yapmadan imam nikahı, başka bir değişle dini nikahı yapmak doğru mudur konusunu işleyeceğiz.

Sitemize bu konu hakkında ne kadar soru geldiğini bilseniz hayretler içerisinde kalırdınız. Özellikle imam nikahını resmi nikahtan önce yapmış ve daha sonrasında mağdur olmuş bayanların çektiği sıkıntılara şahit olmaktayız. Bu nedenle böyle bir konu hazırlama gereği duyduk. Şimdi öncelikle dini nikahın öneminde daha sonra ise neden resmi nikahın dini nikahtan önce yapılması gerektiğinden bahsedelim.

Dini Nikah (İmam Nikahı) Önemlidir

Konumuzdan resmi nikahın dini nikahtan önemli olduğu anlaşılmamalıdır. Zira bir Müslüman için önemli olan Mevla’sının isteğidir. Dini nikahla (İmam Nikahıyla) eşler Yüce Mevla’larının huzurunda evlenmiş olurlar. Resmi nikahla ise eşler bulundukları devletin huzurunda evlenmiş olurlar.

Bu iki nikahta önemlidir ancak birbirine karıştırılmamalıdır. Zira her ikisininde yerleri farklıdır. İslam dininde nikahı olmayan iki kişinin görüşmesi yanlıştır ve günahtır. Ailenin sağlam bir temeller üzerine kurulabilmesi çocukların sağlıklı bir ortamda büyüyebilmesi dini nikaha bağlıdır. Nikahın önemi hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Nikah benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz(in çokluğunuz) ile iftihar edeceğim. Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin. Kim maddi imkan bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.”

(Kütub-ü Sitte ,6564)

Sitemizde yer alan İslam Dininde Evliliğin Önemi Nedir?  başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. İslam dininde dini nikahın önemi çok büyüktür. Bu nedenle dini nikah adeta evlilik oyununa çevrilmemelidir. Böyle yapıldığı taktirde kişiler çok büyük günahlara düşebilmektedirler.

Neden Önce Resmi Nikah Yapılmalıdır?

Önce dini nikah yapılmalıdır. Zira günümüz insanı maalesef bir günü diğerine tutmayabilmekte, verdiği sözü unutabilmektedir. Bununla birlikte İslam dininden bir haber kimselerin pek çoğu imam nikahını sadece sözde günaha girmemek için kullanmaktadır. Oysa ki yüce Mevla’mız kalplerin derinliklerinde kini bilmektedir.

Bu nedenle bu kişiler aslında günahtan kaçacağım derken daha büyük bir günaha düşmektedirler. İki kişinin dini nikah yaptıktan sonra ayrı evde kalmaları dahi İslam dininde caiz değildir. Bu konuyu şöyle açıklayabilir. Gençler günaha girmeyelim diye dini nikahlarını yapmaktadırlar. Bu yaptıkları taktirde Yüce Mevla’mız katında evlenmiş oluyorlar. Bu durumda bu çiftin birbirinde ayrı durarak nefislerine zulmetmesi doğru olmamaktadır.

Ancak nikah şartlarından biri olan düğün yapılmadığından nikah tam anlamıyla gerçekleşmemiş olur. İslam dininde düğün nikahın bir parçasıdır. Çünkü nikahın tam olabilmesi için nikahın insanlara ilanda edilmesi gerekmektedir. Bu konu ile alakalı olan İmam Nikahının Şartları Nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru Değildir

Bununla birlikte imam nikahını ciddiye almayan taraflar daha düğün olmadan vazgeçebilmektedir. Nasılsa resmi nikah olmadı veya düğünü yapmadık bir masrafımız olmadı diyebilmektedirler. İşte bu noktadan sonra özellikle kadınların mağduriyetleri başlamaktadır.

  • Hocam, nişanlımla imam nikahım var ben istemiyorum vazgeçtim ama beni boşamıyor.
  • Hocam, iki çocuğum var yıllar önce nişanlandığım biri ile imam nikahımız kıyılmıştı meğerse beni boşamamış. Bense şuanda evliyim şimdi ki nikahım geçersiz midir?
  • Hocam, imam nikahlı sözlüm beni terk etti oysaki biz karı kocayız diyerek bana sahip olmuştu. Ben şimdi aileme ne diyeceğim.

Bu ve benzeri birçok sorun olmaktadır ve insanlar düştükleri bu durumdan kurtulamamaktadırlar. Özetle, evlilik yoluna çıkan çiftlerin resmi nikahları yapmadan imam nikahlarını yapmaları çok büyük bir hatadır. Bu nedenle bu konuya dikkat edilmelidir ve nikah konusu bir oyun haline getirilmemelidir. Zira adeta bir oyun olarak başlayan bu konu çoğu seferinde ciddi sıkıntılarla son bulmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Nikah konusu ile ilgile sorulara Nikahla İlgili Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu