Sorularınız

Resim Bulunan Odada Namaz Kılmak?

Hocam resim bulunan odada namaz kılmak caiz midir? Eğer caiz değilse sadece resim olan odada mı kılınmaz, yoksa evin bir bölümünde olması bütün odaları etkiler mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, resim bulunan bir oda da namaz kılma caizdir. Ancak oda içerisinde seccademizi serip namaza yöneldiğimiz zaman yani, kıbleye yöneldiğimiz zaman önümüzde bulunan alanda resim olmamalıdır. Dolayısı ile bir resme doğru namaz kılmak caiz değildir. Bununla birlikte İslam dininde odaların içerisinde suret bulunan resimler bulundurmak uygun görülmemektedir. Ancak en azından namaz ibadetimizi yaparken bu konuya özellikle dikkat etmeliyiz. Başka bir odada bulunan resim evin tümünü veya başka bir odasını etkilemeyecektir.

Bununla birlikte konu içerisinde bahsettiğimiz resim suret içeren resimlerdir insan, hayvan veya herhangi bir canlının resminin bulunduğu resimlerdir. Örneğin bir çiçek resmi bu konuya girmemektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu