İsimler

İrem İsminin Anlamı

İrem ismi günümüzde çok kullanılan bir kız ismidir. İrem isminin anlamı hakkında şunları söyleyebiliriz. Kulağa hoş ve güzel gelmesi nedeniyle çok tercih edilen bir isimdir. Tercih edilmesinin en büyük nedeni ise taşıdığı güzel anlamlardır.

İrem İsmi Hakkında Detaylı Bilgi

Bu ismin güzel anlamlarını öğrenip doğacak olan kız bebeğine bu ismi koymayı düşünenler doğru yerdeler. Şimdi İrem ismin anlamlarını sıralayalım.

  • Yumuşak ve naif huyu temsil etmektedir.
  • İrem ismi görkemli bir bahçe anlamına gelmektedir.

Yukarıda bahsi geçen bahçe cennet bahçelerine benzetilmektedir ve insana huzur, mutluluk vermektedir. Bu isim anlatılan hikayelerde ya da masallarda İrem bahçeleri sıklıkla yer almaktadır.

İrem İsminin Anlamı Kuran’da Geçiyor mu?

İrem, Arapçadan gelen bir isimdir. Kur’an-ı Kerim’de geçen isimlerden birisidir ve dikkat çeken bir isimdir. Kuran-ı Kerim’in 89. suresi Fecr suresinde Ad Kavminin yaptığı bahçeler de İrem olarak geçmektedir. Bu ifade Kuran ı Kerimde şöyle yer almaktadır.

Ülkeler içinde benzeri yaratılmamış olan, sütunlarla dolu İrem’e;

Fercr Suresi ﴾7-8﴿

İrem ismi Cennet bahçesi anlamına gelmektedir. Bununla birlikte ok veya kurşun atılan nişan tahtasına da irem denilmiştir.

Ad kavmi zamanında Şeddad’ın cennete benzetme maksadı ile yaptırmış olduğu bahçeye de bu isim verilmiştir ve bu bahçenin Şam’da veya Yemen civarında bulunduğu rivayet edilmektedir. Bu isim Kuran-ı Kerim’de yer alan Fecr Suresinde yer almaktadır.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu