İbadet

Regaib Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Peygamber efendimizin recep ayının ilk perşembe gününü oruç ile geçirdiği ve cuma gecesinde yani Regaib kandilinin gecesinde on iki rekat olmak üzere namaz kıldığı sahih rivayetlerde yer almaktadır. Örneğin bu on iki rekat namazı ikişer rekat olarak altı parçada kılabiliriz. Şüphesiz bu mübarek geceyi ibadet ile geçirmekte büyük hayırlar vardır. Başka vakitlerde Kuran ın her harfine on sevap, Recep ayında ise yüzü geçmekte, Regaib gecesinde ise de daha da katlanmaktadır. Bu nedenlerle mümkün ise bu geceyi oruç ile karşılamak çok güzel olacaktır. Yani perşembe gününün gündüzünü oruçla geçirmek çok güzel olacaktır.

* Bunun yanı sıra kaza ve nafile namazlar kılınmalıdır ki bu gecede kılınan namazlar diğer gecelere göre daha faziletli ve sevaplıdır. Bilen kişiler Kuran ı kerim okumalıdır veya Kuran ı Kerim okunan mekanlara iştirak ederek Kuran ı Kerim dinlenmelidir. Bu gecede yüce Mevlâ’mıza bağlılığımızı pekiştirmeliyiz. Efendimiz olan Fahri Kainat Efendimize salat ve selam getirmeliyiz ve böylece hayırlı bir ümmet olduğumuzu ortaya koymalıyız.

* Bu gecede tefekkür üzere olmalı, yaptığımız işleri yapacağımız işleri düşünmeli ve ahiret için bir hedef belirlemeliyiz.

*Bir daha Regaib gecesine ulaşamayacağımızı düşünerek tövbe üzere olmayız.

*Küskün ve dargın olduğumuz insanlarla barışmalı , eğer böyle tanıdıklarımız var ise aralarını yapmalıyız. Bunun yanı sıra mümin kardeşlerimize içten ve gönülden hayır dualarda bulunmalıyız. Mümkünse ve imkanımız var ise kimsesiz , öksüz, yetim , hasta ve sakat kardeşlerimize yardımda bulunmalıyız. Kandil gecesinin akşam, yatsı, sabah namazlarını camide cemaatle kılmalıyız.

* İmkanımız nisbetinde vefat eden ölmüşlerimizin ruhlarına ayetler, süreler, fatihalar okumalıyız ve onları da bu mübarek gecede sevindirmeliyiz. Dünyada olan ailemize anne , babamızı , dostlarımızı, yakınlarımızı ziyaret etmeli bu mümkün değil ise telefonla gönüllerini almalıyız. Böyle gecelerde derdimiz hayır işlemek olmalıdır. Bizler bu mübarek gecede ve gündüz de aklımıza gönlümüze gelen başka hayır çeşitleriyle de amel edebiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu