OruçSorularınız

Ramazanda 61 Gün Cezasını Bilmeden Oruç Bozan Ne Yapmalıdır?

Merhaba ben küçükken 12-13 yaşlarında ergenlik çağını basmış biriydim ama aklım tam erişmemişti fazla İslamiyet şeyleri bilmezdim. Bir gün ramazanda evde tek başındaydım çok acıkmıştım orucumu bozdum dedim ki nasılsa cezası bir gün ramazan dışındaki oruç cezası gibi sanıyordum.

Annemler eve geldi söylediler falan çok pişmanım bir daha bozmayacağıma söz verdim Allah’a. Zaten kim bozar ki bile bile tövbe ettim bazı kişiler 61 gün tutmalısın diyorlar bazıları da günahını bilmiyormuşsun. Allah affeder seni tutmana gerek yok diyorlar. Kafam çok karışık vicdanım rahat değil ne olur yardım edin bana .

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, eğer bu olay gerçekleştiğinde 12 -13 yaşında bir çocuk olduğunuz için 61 gün oruç tutmanız gerekmemektedir. Zira yeteri kadar akıl baliğ olmadığınız ortada. Eğer ki yeteri kadar yetişkin olsaydınız Ramazanda orucunuzu bilerek bozsaydınız ve bu durumda 61 gün cezasından haberiniz olsaydı dahi 61 gün oruç tutmanız gerekirdi. Bununla birlikte bir çocuk olarak belli ki açlığa dayanamadığınız için orucunuzu bozmuşsunuz ki buda bir nevi mazerete girmektedir. Bu nedenlerle bozmuş olduğunuz orucun yerine bir gün tutmanız yeterlidir.

Ancak sorunuzda da belirtiğiniz gibi bu durumdan tövbe etmeli ve bu olaydan bir ders çıkararak böyle bir şey bir daha yapmamalısınız. Ramazanda bilerek orucu bozmak sadece 61 gün ceza orucu tutmak anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte Ramazan orucunu bilerek bozmak büyük bir günahtır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.
Soru Sorun Cevaplayalım.

7 Yorum

 1. Günahtır, bu nedenle tövbe etmeli ve o günün yerine bir gün oruç tutmalısınız.Bir daha böyle bir şey yaparsanız 61 gün tutmanız gerektiğini bilmelisiniz.

 2. Selamun aleyküm ben 13 yaşındayım ve orucu şu içerek bozdum ama sonra çoook pişman oldum ve orucumu iftara kadar tutmaya devam ettim bu günah mı?

 3. Ramazanda Oruc Bozuldugunda yada sahisi Bozdugunda Hangi ayette 61 Gün sarti var.
  Kefaret orucu ile ilgili ayeti bulamadim ( bildigimiz yada anlatildigi gibi orucun tutulmasi mecburi yada kefaret veya ceza….)
  ilgili ayetlere Bakiyorum Sadece tutmakla ilgili o da 30 Gün (ay ve Günesin Hareketlerine göre)
  Madi miktar disinda Kefaret (bir gün ve ya Altmis bir gün ) uydurma mi..yokk yada benmi bulamiyroum
  Lütfen yorum yerine delillerle cevaplayin. Hocamla bu Konuda anlasamyiorum.

 4. Siz ne yaptığınızı daha iyi bilirsiniz. O zaman gerçekten yeteri aklınız başınızda değildi ise ve çocukluk haliyle ve bilinçsiz bir şekilde orucunuzu bozduysanız, bir gün kaza tutmanız yeterli olacaktır.

 5. 15 yaşına kadar olabilir. Ancak şu da var soruyu soran kişi zaten keyfi değil açlığa dayanamadığı için orucunu bozmuştur.

 6. yeteri kadar erişkin olsaydınız tam olarak yaşı kaçtır ben de öyle bir durumu yaşadım cezasını bilmiyodum o zamanlar 14 yaşındaydım benim de aklım erişmemişdi

 7. Ben de aynı şekilde böyle durumu yaşadım tam kaç yaşında bozduğumu hatırlamıyorum ama 14 yaşında olabilir ben de bilmiyordum bişey olur mu yaş önemli mi benim de o zamanlar aklım erişmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu