Oruç

Ramazan Orucuna Niyet Etmeyi Unutan Ne Yapmalı?

Ben Gece vardiyasında çalışıyorum. Ramazan orucu için niyet etmeyi unutup yattım. Uyandığımda ise öğle ezanları okunuyordu. Artık niyet edilmez dediler. Ben de belki bir çaresi vardır diye ümit ederek akşama kadar bir şey yiyip içmedim. Oruçlu gibi davrandım. Bu orucu kaza etmem gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Niyetsiz oruç sahih geçerli olmaz. Kaza etmek lazım gelir. Ancak bunun gibi istisnai durumlarda, ibadeti kurtarmak için, zayıf da olsa başka görüş veya diğer hak mezheplerde bir çaresi varsa, o mezhepler taklit edilerek ibadet kurtarılır. Bu konuda zayıf da olsa bir kavil görüş vardır.

Hanefî mezhebindeki müctehid imamlardan olan İmam-ı Züfer’e göre, niyetsiz oruç sahihtir. İmama göre, niyet unutulmuşsa veya herhangi bir sebeple niyet edilmemişse, o gün orucu bozan bir şey de yapılmadıysa oruç tutulmuş olur. Böyle zaruri durumlarda İmam-ı Züfer’in kavliyle görüşüyle amel etmek caiz olur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu