İslam Alimi

Ramazan Bayramında Yurt Dışında Olanlar Türkiye’ye Göre mi Yoksa Bulunduğu Ülkeye Göre mi Kutlanmalıdır?

Benim sorun çeşitli nedenlerle Ramazan ayını ve bayramı başka ülkelerde geçirmek zorunda olan kimseler, eğer bulundukları ülkelerin hesapları Türkiye’ye uymaması halinde Ramazan bayramlarını Türkiye’ye göre mi, yoksa bulundukları ülkeye göre mi kutlamalıdırlar?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde kameri aylar, güneşin batmasının ardından ayın hilal halinin dünyanın herhangi bir yerinden gözle görülmesiyle başlamaktadır.  (Buhari, Savm, 5; 11).

Günümüzde ise var olan teknoloji ile ayın hilal halinin yer yüzünde ilk nerede ve ne zaman gözükeceği, şüpheye yer olmayacak şekilde tespit edilebilmektedir. Türkiye’de ve diğer İslam ülkelerinin çoğunda takvimler bahsettiğimiz bu hesaplama ile belirlenmektedir. Dolayısı ile Ramazan ayı ve Ramazan bayramı bu şekilde hesaplanmaktadır.

Her ne kadar azda olsa bazı İslam ülkelerinde ise, ramazanın başlangıcı için hilalin kendi ülkelerinde de görülmesi bu konuda esas olarak alınmaktadır. Bu nedenle zaman zaman Türkiye’den bir gün önce veya bir gün sonra oruca başlayan ve bayram yapan ülkeler bulunmaktadır. Şunu bilmeliyiz ki İslam dinide bu gibi dini konularda ki içtihat farklılıkları Müslümanların ibadetine herhangi bir zarar vermemektedir. Dolayısı ile Ramazanını ve ramazan bayramını başka bir ülkede geçiren bir Müslümanın yapacağı en doğru şey bulunduğu ülkeye uymak olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ