Oruç

Ramazan Bayramı Hakkında Bilgi

Ramazan Bayramı Hicri takvimine göre Şevval ayının ilk üç gününde ihya edilen dini bir bayramdır. İslam dinine göre Ramazan Bayramı Hicri takviminin dokuzuncu ayı olan Ramazan ayının ardından onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç günü içinde kutlanan bir dini bayramdır.

Ramazan bayramını Arapçadaki adı ‘îd el-fitr (Arapça: عيد الفطر) Anlamı ise «Fitre bayramı»dır. Fitre bayram namazından önce verilmesi gereken ve İslam dinince gerekli ( farz) bir ibadettir. Ülkemizde bu bayramda çocuklara şeker hediye edilmesinin gelenek haline gelmiş olmasıdan dolayı Şeker Bayramı da denilmektedir.

Ramazan Bayramının Sabahı Bayram Namazı Kılınır?

Ramazan bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan ayı bitişiyle oruç da biter ve Ramazan bayramının ilk günü olan Şevval ayının birinci gününde oruç tutulmaz ve tutulması da caiz değildir. Ramazan bayramının bu ilk günün sabahında tüm camilerde bayram namazı kılınır.

Ramazan Bayramında Aileler Kaynaşır

Ramazan bayramı bütün ailelerin bir araya gelip beraberce eğlendiği, kaynaştığı ve ailenin önemini vurgulandığı bir bayramdır. Bu günlerde bütün insanlar çok özenli giyinirler. Özellikle çocuklar bayramlıklarını giyerler. Ramazan bayramında ailelerin gençleri daha yaşlı olan bireyleri ziyaret ederler ve büyüklerin elleri öpülür. El öpen çocuklara büyükler tarafından harçlık verir. Tatlılar, şekerler, çukulatalar sunulur. Ramazan bayramlarında baklava en çok sevilen ve ikram edilen tatlılardandı. Ayrıca küs olanların bayram sebebiyle barışması da bir bayramın getirmiş olduğu güzelliklerdendir.

Ramazan Bayramı Tatili

Ramazan bayramı boyunca (3 gün) nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde genellikle resmi tatil ilan edilir ve bu tatillerde zikretmiş olduğumuz ziyaretlere eğlencelere yer verilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu