Üç Aylar

Ramazan Ayının Önemi

Peygamber Efendimiz ramazan ayının önemini şu hadis i şerifte ne güzel vurgulamıştır. “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır”. Kaynak: Buhari, İman 28, Savm 6

Ramazan ayının önemi bu hadisi şerifle çok iyi anlaşılmaktadır. Çünkü kulların yapmış olduğu günahlar üzerlerin de büyük ağırlıklara neden olmaktadır ki Ramazan ayı bu konuda Müslümanları ilahi bir ilaç gibi iyileştirmekte ve günahlarının silinmesine bir vesile olmaktadır. İşte buda ramazan ayının önemini bir kat daha arttırmaktadır. Oruç tutarken çekilen sıkıntılar yüce Mevla’mıza yaklaşmaya büyük bir vesile olduğu için aslında bir manada da büyük bir rahmetir. Mevla’mızın kendine yaklaşabilmesi için insana nasip etmiş olduğu en emin yollardan biride Ramazan ayıdır.

Ramazan ayı sosyal yardımlaşmanın ve dayanışmanın arttığı , saygı , sevgi, merhamet gibi duyguların insanlar arasında zirveye ulaştığı bir mübarek ve önemli bir aydır. Bu hikmetle de alakalı olarak Rabbimiz Ramazan ayının diğer aylardan üstün olduğunu Kuran ı Kerimde de tescil etmiştir. Kadir gecesi gibi bir gecenin de Ramazan ayında olması bu ayın önemini bir kat daha arttırmaktadır.

Amellerin ise değeri bu ayda kat kat artmaktadır. Böylece günahlar Mevlâmızın izni ile yok olmakta ve gitmektedir. Konunun başında zikrettiğimiz ayetten de anlaşıldığı üzere ramazan ayı iyiyi kötüden ayıran, insanlara doğru yolu gösteren , doğruyu eğriden ayıran ve geçici lezzet ve duygulardan arındırmakta ve nefsi terbiye etmektedir. Bunun yanı sıra Ramazan ayı affın ve mağfiretin çok olduğu bir aydır.

Ramazan Ayının Manevi Açıdan Önemi

Ramazan ayında insan ibadetlerden almış olduğu haz ile gönlü rahata, ruhu ise yüce Mevlasına yaklaşmaktadır. Bunun yanı sıra insanlar kulluk şuuruna ererek manevi bir olgunluğa yükselmektedirler . Kul ramazan ayında ulaşmış olduğu manevi atmosferle sağlam bir iradeye kavuşarak manevi gelişimine katkıda bulunmaktadır. Böylece kötülüklerden sakınarak hayra koşan bir bilince sahip olmaktadır.

Ramazan ayı manevi yönden bir ruhsal arınma ayıdır. İhtirasları zayıflatmaktadır ve ibadet etme iradesini güçlendirmektedir. Ramazan ayında duygusal bir atmosfere giren insan daha mulayim ve uyumlu manevi açıdan huzurlu bir insan haline gelmektedir. Bu güzel konumuzu şu ayeti kerime ile bitirelim.  “Oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır”. Bakara 185′,

Bilindiği üzere yakın zamanda gelecek olan ve Müslümanların hayırlı ayı olan Ramazan-ı Şerif artık merakla beklenmektedir. “ 11 ayın sultanı” olarak nitelendirilen bu ay gerçekten öylesine anlam yüklüdür ki bu ayda en anlamlı ve en sevap ibadetler yapılarak bu ayın en mükemmel şekilde hayırlısıyla geçmesi dilenir.

“ Şüphesiz biz onu ( Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh ( Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” . ( Kadir, 1-5) bu ayette Ramazan ayı ile ilgili gerçekten öylesine önemli bilgiler anlatılmaktadır ki Müslümanların bu ayetten gerçekte çok şey çıkarmaları gerekir. Bu ay öylesine büyük anlam yüklü bir aydır ki oldukça fazla sevap işlenen ve çok nurlu geçen bir aydır. Diğer aylardan elbette ki daha hayırlıdır çünkü bu ayda insanlar diğer zamanlarda ve diğer aylarda yapmadıkları ibadetleri, sevapları, Allah’a daha fazla yakınlık göstermeyi hep bu ayda gerçekleştirirler.

Unutulmaması gereken bir durumda vardır sadece bu ayda Allah’a yakın olunmaz yani diğer aylarda da elbette Allah’a yakın olmak ve ibadet etmek gerekir ama bu ayın ayrı bir önemi vardır ve bu ayda yapılacak olan ibadetler gerçekten oldukça fazla anlam ve sevap yüklüdür. Müslümanlar bu ayı diğer aylara göre elbette daha hayırlı ve daha fazla ibadet içerisinde geçirmeleri gerekir. Ramazan ayında ayrıca nefis ortaya çıkar ve insanlar nefsini bu ayda daha fazla kontrol ederek daha fazla sevap işleme durumuna yönelirler. Müslümanlar bu ayda günahtan tamamen uzak durmak için uğraşırlar. Yani bir ay her günahtan ve her boş işten kaçmak gerekir.

İnsanlar bu durumun bilincinde olması gerekir ve bu anlamda bazı insanlar vardır ki gerçekten bu ayda bile rahat durmazlar ve her zamanki yaptıkları alışkanlıkları bu ayda da devam ettirmek isterler. İnsanları bu konuda anlamak elbette zordur ama her insanı da bu konuda uyararak hayra yönelmesini istemek gerçekten imkansız gibidir. Bu ayda Oruç tutmak için niyet edilir ve sabahtan akşama kadar insanlar büyük bir sabırla Oruçlarını tutarak İftarı beklerler. İftar saati yaklaşınca insanlarda öylesine bir huzur olur ki o anlarda kalplerini bir nur kaplar sanki. İnsanlar Ezan sesini beklerken yüzlerinde oluşan o heyecan ve mutluluk gerçekten paha biçilemez.

Her Müslüman bu mübarek ve en hayırlı olan Ramazan ayının kudretine erişerek, anlamını kavrayarak büyük bir sabırla bu ayın mükemmel kutsallığını yaşamalıdır. İnsanlar gerçekten bu hayırlı ayın kudretine erişerek bir ay boyunca harama, günaha ve yalana yaklaşmayarak gerçekten bu anlamda hayırlı bir şekilde günlerini geçirmeleri gerekir. Zaten bu şekilde Allah’a daha çok yakın olunur ve Allah da böyle yapan ve ibadete tamamen kendini veren Müslümanları her zaman en hayırlı şekilde ödüllendirir…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu