İslam Alimi

Ramazan Ayının Önemi

Peygamber Efendimiz ramazan ayının önemini şu hadis i şerifte ne güzel vurgulamıştır. “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır”. Kaynak: Buhari, İman 28, Savm 6

Ramazan ayının önemi bu hadisi şerifle çok iyi anlaşılmaktadır. Çünkü kulların yapmış olduğu günahlar üzerlerin de büyük ağırlıklara neden olmaktadır ki Ramazan ayı bu konuda Müslümanları ilahi bir ilaç gibi iyileştirmekte ve günahlarının silinmesine bir vesile olmaktadır. İşte buda ramazan ayının önemini bir kat daha arttırmaktadır. Oruç tutarken çekilen sıkıntılar yüce Mevla’mıza yaklaşmaya büyük bir vesile olduğu için aslında bir manada da büyük bir rahmetir. Mevla’mızın kendine yaklaşabilmesi için insana nasip etmiş olduğu en emin yollardan biride Ramazan ayıdır.

Ramazan ayı sosyal yardımlaşmanın ve dayanışmanın arttığı , saygı , sevgi, merhamet gibi duyguların insanlar arasında zirveye ulaştığı bir mübarek ve önemli bir aydır. Bu hikmetle de alakalı olarak Rabbimiz Ramazan ayının diğer aylardan üstün olduğunu Kuran ı Kerimde de tescil etmiştir. Kadir gecesi gibi bir gecenin de Ramazan ayında olması bu ayın önemini bir kat daha arttırmaktadır.

Amellerin ise değeri bu ayda kat kat artmaktadır. Böylece günahlar Mevlâmızın izni ile yok olmakta ve gitmektedir. Konunun başında zikrettiğimiz ayetten de anlaşıldığı üzere ramazan ayı iyiyi kötüden ayıran, insanlara doğru yolu gösteren , doğruyu eğriden ayıran ve geçici lezzet ve duygulardan arındırmakta ve nefsi terbiye etmektedir. Bunun yanı sıra Ramazan ayı affın ve mağfiretin çok olduğu bir aydır.

Ramazan Ayının Manevi Açıdan Önemi

Ramazan ayında insan ibadetlerden almış olduğu haz ile gönlü rahata, ruhu ise yüce Mevlasına yaklaşmaktadır. Bunun yanı sıra insanlar kulluk şuuruna ererek manevi bir olgunluğa yükselmektedirler . Kul ramazan ayında ulaşmış olduğu manevi atmosferle sağlam bir iradeye kavuşarak manevi gelişimine katkıda bulunmaktadır. Böylece kötülüklerden sakınarak hayra koşan bir bilince sahip olmaktadır.

Ramazan ayı manevi yönden bir ruhsal arınma ayıdır. İhtirasları zayıflatmaktadır ve ibadet etme iradesini güçlendirmektedir. Ramazan ayında duygusal bir atmosfere giren insan daha mulayim ve uyumlu manevi açıdan huzurlu bir insan haline gelmektedir. Bu güzel konumuzu şu ayeti kerime ile bitirelim.  “Oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır”. Bakara 185′,


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ