Üç Aylar

Ramazan Ayının Geldiğini Nasıl Anlarız?

Ramazan ayının geldiğinin göstergesi nedir? Ramazan ayının geldiğini nasıl anlayabiliriz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bu konuyla ilgili ayeti kerimeyi zikredelim. “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kuran’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. ” (Bakara 185)

Bir Müslüman mukim olarak yani yolcu olmayarak bu aya erişir ise yada bu ayın hilalini oruç tutacak sıfatlara sahip bir halde olarak kavuşur ise oruç tutmalıdır. Yani bu durum ramazanın gediğine işarettir. Bu nedenle Ramazan ayının girdiğinin göstergesi ayın hilal şeklinde görülmesi yani, hilalin görünmesidir. Ramazan ayının hilalini gören bir Müslümanın oruç tutması üzerine farz olduğu gibi hilalin görüldüğünü sahih bir haberle duyan , gören bir Müslümanada oruç tutmak farz olmaktadır. Bu hüküm geneldir ve bütün Müslümanları kapsamaktadır.

Ramazan ayı her sene miladi takvime göre on gün civarında öne gelmektedir. Bu nedenle Ramazan ayının hesabı Hicri takvime göre yapılmaktadır. Örneğin, Miladi takvimde bu sene Mart 20 de olan Ramazan bir sonra ki sene Mart 10 da olabilmektedir. Bu nedenle karışıklıklara da yok açabilmektedir. Oysa Hicri takvimde ki bir ayın adı Ramazandır ve Ramazanın girip girmediğini hicri takvime bakarak gayet kolay bir şekilde anlayabiliriz. Tabi ki günümüzde ki Miladi takvimlerde de ramazan ayı ve diğer güzel günler için notlar atılmaktadır. Kısaca şunu diye biliriz ki Şaban ayının bitimiyle ve Hilalin görülmesiyle Ramazan ayının girdiğini anlayabiliriz. Kuran’da adı geçen tek ay ramazan ayıdır ki bu durumda Ramazan ayının önemine önem katmaktadır çünkü yüce Mevla’mız Kuran’da Ramazan ayını zikrederek verdiği önemin biz kullarına göstermektedir .

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu