İslam Alimi

Ramazan Ayının Ardından

Ramazan ayını geride bıraktığımız ve Bayram gününe eriştiğimiz bu günlerde, insanlarda sevincin yanında bereketli ve rahmet dolu mübarek ayı geride bırakmanın üzüntüsü vardır.

“ Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayını” geride bırakmak Müslümanlar üzerinde buruk bir hüzün bırakmıştır. Gerçekten bu ayda Allah sonuna kadar rahmet kapılarını bizlere açmış ve yine bu Mübarek ayda insanlar bir biriyle ibadet içerisinde bir ay geçirmişlerdir. Bu bakımdan bol bol huzurun ve rahmetin yaşandığı bu ayda bereketi ve bolluğu geride bırakmak insanları haliyle üzmüştür.

Artık istediğiniz zamanda Su içebilecek, istediğiniz zaman bir şeyler yiyeceksiniz. Yasak ortadan kalkmıştır ama alışkanlık ise insanlarda hüzün oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de bir çok insan, Ramazan ayının bereketi ve bolluğunun bitmesinden dolayı hüzün yaşamaktadır. Artık “ Ramazan bayramı” gelmiştir ve bu bakımdan da insanlar bayram coşkusunu yaşamaktadırlar. İnsanlar, bir birleri ile bayramlaşıp, büyükleri ziyaret ederek, kabirleri ziyaretlerde bulunarak gerçekten çok büyük bir sevabın ve rahmet dolu günlerin içerisine girmiş bulunmaktayız. Bu nedenle insanlar bu bayram günün en iyi şekilde değerlendirerek yine en iyi şekilde bereketli bir halde bayramlaşmanın tadına varmaları gerekmektedir.

Ramazan ayı artık geride kaldı ve Ramazan bayramı büyük bereketi ve coşkusu ile devam etmektedir. Müslümanların yapması gereken bu ayı en iyi şekilde geçirerek, kalp kırmayarak dolu dolu yaşamaları mantıklı olacaktır…


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ