OruçSorularınız

Ramazan Ayında Tutamadığımız Oruçlar İçin Ne Yapmalıyım?

Ben askerdeyken sadece 3 oruç tutabildim. Aynı şekilde geçen yıl da sınavlara girdiğim zaman 2 gün tutamadım. Şimdi ben Ramazan ayında tutamadığımız oruçlar için ne yapabilirim,  bu oruçlardan her biri için 61 gün mü tutacağım yoksa her oruç yerine bir gün mü. Ben tutmaya başladım ve 15 tane tuttum şimdiye kadar. İyi çalışmalar…

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Ramazan ayında eğer oruca niyetlenerek tutmaya başlar ve gün içerisinde kasıtlı olarak orucunuzu bozar iseniz bu şekilde bozduğunuz her oruç için atmış bir gün oruç tutmalısınız.

Ramazan Orucu Terk Edilmemelidir!

Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır. (Nesâî, Sıyâm, 5)

Fakat her ne kadar bir mazeret olmasa da kendinize göre bir mazeretiniz olduğundan dolayı oruç tutmadığınız günler var. Öncelikle bahsettiğiniz durumlar Ramazan ayı içerisinde oruç tutmanıza mani olmamalıdır. Zira yüce Mevla’mız her kulunun yardımcısıdır. Bu bilgiyi verdikten sonra sorunuza asıl sorunuza cevap verelim.

Tutamadığımız Ramazan Oruçları İçin Ne Yapmalıyız?

Ramazan ayında tutamadığımız oruçlar için öncelikle yüce Mevla’mıza el açarak mazeretlerinizin kabulü için samimiyet ile dua etmelisiniz. Sorunuzdan anladığımız kadarı ile şu anda Ramazan içerisinde tutmadığınız elli beş gün bulunmaktadır.

Bu elli beş günün her bir günü için bir gün kaza orucu tutmalısınız. Ekstra fazladan bir oruç tutmanız gerekmemektedir. Dolayısı ile elli beş gün kaza orucunuz var. Size bu kaza oruçlarınızı en kısa zaman içerisinde tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Tutmanız gereken bu kaza oruçlarını peş peşe tutmanız gerekmemektedir. Haftanın belli günleri veya belli aralıklarla tutabilirsiniz. Burada tek dikkat etmeniz gereken nokta bu süreyi gereğinden fazla uzatmamaktır. Yüce Mevla’mız oruçlarınızı kabul eylesin.

Sitemizde yer alan Kazaya Kalmış Ramazan Orucunu Bilerek Bozan Kimse Kaç Gün Oruç Tutmalıdır? ve Hangi Hallerde Ramazanda Oruç Tutulmaz? başlıklı konulardan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ben yusuf yurt dışında yaşıyorum eşim rahatsızlığından dolayı oruç tutamıyor Parasını Türkiyede fakirlere vermek istiyorum ben Türkiyedeki fitre miktarınamı yoksa bulunduğum ülkenin fitre miktarına göre mi hesaplamam gerekiyor hayırlı geceler

 2. Hocam geçmiş ramazan kaza oruçlarımı şimdiden tutsam kabul olurmu nekadar olduğunu da hatırlamıyorum üzerine fazla tutarsam olurmu

  1. Fazla tutmanıza fayda vardır kavga vuruşlarınızı dilediğiniz zaman tutabilirsiniz ancak üç aylarda tutmanız daha münasip olacaktır.

  2. Allah razı olsun sizden aklıma takıl dı ben ramazan kaza oruçlarımı tutmak istiyordum ama önümüzdeki ramazana kadar tutulması gerektiğini duydum üzüldüm çünkü geçmiş ramazan kaza oruçlarım 5 sene olaraktan hesapladım 55 60 güne kadar falan tutmak istiyorum çok sevindim dediğiniz gibi üç aylarda tutacağım allah sizden razı olsun hocam içim rahatladı tutabileceğim için

 3. Selamun aleykum hocam ben ramazan ayinda tutmadigim borclarimi tutmak istiyorum ama nasil niyet edicegimi bilmiyorum nasil niyet etmeliyim kazalarim icin

  1. niyet ettim Allah rızası için Ramazan ayındaki tutamadığım oruçlarımın kazasını tutmaya diye niyet edebilirsiniz.

 4. Hocam aslında toplamda 29 oruç olacaktı 55 değil ama suç bende hocam soruyu biraz karmaşık sormuşum :) Zaten 15-16 tane tuttum fazla bir şey kalmadı. Eksik namazlarımı da kaza etmeye başladım bu güzel site sayenizde. Hocam inanın sizlere duacıyız böyle faydalı bir islami site açtığınız için. Allah’a emanet olun saygılarımla.

  1. Allah sizden de razı olsun. Biz sorulara başkalarında istifade edebilmesi için genel cevaplar vermeye çalışıyoruz. Sonuç olarak sorunuzun cevabını bulabildiyseniz bizim için önemli olan budur. Sizi Mevla’ya emanet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu