İslam Alimi

Ramazan Ayında Tutamadığımız Oruçlar İçin Ne Yapmalıyım?

Hocam ben askerdeyken sadece 3 oruç tutabildim. Aynı şekilde geçen yıl da sınavlara girdiğim zaman 2 gün tutamadım. Hocam şimdi ben bu oruçlardan her biri için 61 gün mü tutacağım yoksa her oruç yerine bir gün mü. Ben tutmaya başladım ve 15 tane tuttum şimdiye kadar. İyi çalışmalar…

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Ramazan ayında eğer oruca niyetlenerek tutmaya başlar ve gün içerisinde kasıtlı olarak orucunuzu bozar iseniz bu şekilde bozduğunuz her oruç için atmış bir gün oruç tutmalısınız.

Fakat her ne kadar bir mazeret olmasa da kendinizde bir mazeretiniz olduğundan dolayı oruç tutmadığınız günler var. Öncelikle bahsettiğiniz durumlar Ramazan ayı içerisinde oruç tutmanıza mani olmamalıdır. Zira yüce Mevla’mız her kulunun yardımcısıdır. Bu bilgiyi verdikten sonra sorunuza cevap verelim.

Öncelikle yüce Mevla’mıza el açarak mazeretlerinizin kabulü için samimiyet ile dua etmelisiniz. Sorunuzdan anladığımız kadarı ile şu anda Ramazan içerisinde tutmadığınız elli beş gün bulunmaktadır. Bu elli beş günün her bir günü için bir gün kaza orucu tutmalısınız. Dolayısı ile elli beş gün kaza orucunuz var. Size bu kaza oruçlarınızı en kısa zaman içerisinde tutmanızı tavsiye ediyoruz. Yüce Mevla’mız oruçlarınızı kabul eylesin.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Nur dedi ki:

  Hocam geçmiş ramazan kaza oruçlarımı şimdiden tutsam kabul olurmu nekadar olduğunu da hatırlamıyorum üzerine fazla tutarsam olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Fazla tutmanıza fayda vardır kavga vuruşlarınızı dilediğiniz zaman tutabilirsiniz ancak üç aylarda tutmanız daha münasip olacaktır.

  2. Nur dedi ki:

   Allah razı olsun sizden aklıma takıl dı ben ramazan kaza oruçlarımı tutmak istiyordum ama önümüzdeki ramazana kadar tutulması gerektiğini duydum üzüldüm çünkü geçmiş ramazan kaza oruçlarım 5 sene olaraktan hesapladım 55 60 güne kadar falan tutmak istiyorum çok sevindim dediğiniz gibi üç aylarda tutacağım allah sizden razı olsun hocam içim rahatladı tutabileceğim için

 2. fatma dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben ramazan ayinda tutmadigim borclarimi tutmak istiyorum ama nasil niyet edicegimi bilmiyorum nasil niyet etmeliyim kazalarim icin

  1. islamalimi dedi ki:

   niyet ettim Allah rızası için Ramazan ayındaki tutamadığım oruçlarımın kazasını tutmaya diye niyet edebilirsiniz.

 3. Bedir ÜZÜM dedi ki:

  Hocam aslında toplamda 29 oruç olacaktı 55 değil ama suç bende hocam soruyu biraz karmaşık sormuşum 🙂 Zaten 15-16 tane tuttum fazla bir şey kalmadı. Eksik namazlarımı da kaza etmeye başladım bu güzel site sayenizde. Hocam inanın sizlere duacıyız böyle faydalı bir islami site açtığınız için. Allah’a emanet olun saygılarımla.

 4. Bedir ÜZÜM dedi ki:

  Allah sizlerden razı olsun.

  1. islamalimi dedi ki:

   Allah sizden de razı olsun. Biz sorulara başkalarında istifade edebilmesi için genel cevaplar vermeye çalışıyoruz. Sonuç olarak sorunuzun cevabını bulabildiyseniz bizim için önemli olan budur. Sizi Mevla’ya emanet ediyoruz.

BİR YORUM YAZ