Oruç

Ramazan Ayında Lokanta İşletmek Caiz midir?

Ramazan ayında lokanta işletmek caiz midir?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Yüce kitabımız kuranı kerimde şöyle buyrulmaktadır: Ramazan ayında hasta, yolcu ya da oruç tutmama ruhsatına sahip kimseler oruçlarını daha sonraki bir zamanda tutabilirler (Bakara 2/185; İbn Mace, Sıyam, 11-13).

– (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kuran’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.(Bakara 2/185)

Özür nedeniyle oruçlarını tutamayanların yeme ve içme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri nedeniyle Ramazan ayında lokantaların ve benzeri yerlerin açık olmasında dinimizce bir sakınca olmamaktadır.

Bununla beraber lokanta işleten kimse, oruç tutmayanların neden oruçlu olmadıklarını öğrenmek zorunda değildir. Ancak oruç tutan kişilere saygı için hem de yeni büyümekte olan çocuk ve de gençlerin, ramazanı şerif ayında oruç tutulmayıp alenen yemek yenilmesinin normal bir şey olduğu gibi bir algıya kapılmamaları için mazeretli de olsa, oruç tutmayanların yemek yemeyi açıkça yapmamaları daha güzel olur.

Lokanta işleten kimseler de gereken tedbirleri almalı bu gibi açıktan keyfi yemek yeme olaylarına fırsat vermemelidirler.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu