OruçSorularınız

Ramazan Ayında Birkaç Gün Oruç Tutamadım Ramazan Ayı Bittiğinde Tutabilir miyim?

Ramazan ayında birkaç gün oruç tutamadım ramazan ayı bittiğinde tutamadım gün sayısını her pazartesi tutsam olur mu tutamadım gün sayısına geçer mi ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bilmeliyiz ki oruç ibadeti Ramazan ayında farz kılınan bir ibadettir. Bu nedenle her Müslüman orucunu Ramazan ayı içerisinde tutmalıdır. Şu da var ki çeşitli nedenler ile Ramazan ayında “hastalık, seferi” olmak gibi durumlar nedeni ile bir kaç gün oruç tutamamamız halinde yapmamız gereken şudur.

Ramazan ayı bitiminden sonra en kısa zaman içerisinde tutamadığımız oruçları tutmalıyız. Örneğin bir gün tutamadıysak bu bir günün yerine bir gün oruç tutmalıyız. Pazartesi konusunda ise şunları söyleyebiliriz. Bilindiği üzere pazartesi günleri oruç tutmak sünnettir ve bu nedenle fazileti yüksektir. Fakat örneğin üç gün ramazan orucu borcu olan bir kimse sadece pazartesileri kaza orucunu tutar ise  borcunu ödeyebilmesi bir ay kadar bir zaman alacaktır. Namaz veya oruç ibadeti borcu olan bir kimsenin bu kadar uzun bir zamana borcunu yayması pek doğru olmaz. Zira ölüm dediğimiz büyük bir hakikat kapımızda beklemektedir. Dolayısı ile Ramazan ayı borçlarımızı Ramazan ayının bitiminin hemen ardından bir an önce tutmamız daha doğru olacaktır. Yüce Mevla’mız tutmuş olduğunuz ve tutacağınız oruçlarınızı kabul eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu