Oruç

Ramazan Ayı Yaklaşıyor Bu Mübarek Ayı Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Hocam Ramazan ayını en iyi şekilde geçirmek istiyorum bu mübarek ayda hangi ibadetleri yapmamı tavsiye edersiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Ramazanı şerif ayında Namaz ve oruç ibadetini asla aksatmayın.
Teravih namazını ve diğer nafile ibadetleri gücünüz yettiği  kadarıyla yapın. Bu mübarek ayda Kur’anı kerim okuyun.Diğer zamanlardan daha çok dua edin.Gıybetten, dedikodudan, ve de yalandan çokça sakının uzak durun. Helallik alın kul hakkına girmemeye çalışın.

Ramazan ayı, tefekkür ve tövbe etmek için büyük bir fırsat ayıdır. Bu ayda çokça tövbe edelim Ramazan ayı cennete girmenin en mümkün olduğu zamandır bunu iyi bilelim ve bu fırsatı çok iyi değerlendirelim. Geceleri ibadete gayret edelim Teheccüt namazını kılalım, Kur’anı kerim okuyalım, . Bu ayda geceleri, Allah için ayakta kalanlardan olmaya gayret edelim.

Cemaatle namaz kılmak erkekler için ihmal edilmemesi gereken sünnetlerdendir bu ayda bu güzel sünneti yerine getirmeye çalışalım. Ramazan ayının feyiz ve bereketini  elde etmek için erkekler namazlarını mutlaka camilerde cemaatle kılmalıdırlar.

Teravih namazı, Ramazan ayının en mühim nafile ibadetlerindendir bu değerli ibadeti en güzel şekilde yerine getirelim.  Evde teravih namazı kılabileceğimiz gibi, camide cemaatle kılmamız mükafatımızı yirmi yedi derece artıracaktır bunu bilmeli mümkün olduğu kadar cemaatle camide kılmaya özen göstermeliyiz.

Bu ayda çokça sadaka verelim Ramazan ayında Rabb’imiz her iyiliğimizi kat kat değerlendiriyor. Kendi ev halkımızın ihtiyacını giderdikten sonra Allah rızası için verebildiğimiz kadar sadaka verelim. Allah Teâlâ, Kur’an’ı Kerim’de Ramazan ve Kur’an’ı birlikte zikretmektedir. Ramazandaki büyüklük, Kur’an’ı kerimin bu ayda inmiş olmasındandır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) Ramazan ayında Kur’an’ı daha fazla okurlardı. Bu mübarek ayda ne kadar çok Kur’an okursak o kadar Ramazan ayına dalmış olacağız bunu unutmayalım. Rabbimiz bu değerli ayın değerini bilen kullarından eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu