İslam Alimi

Ramazan Ayı ve Önemi

Bilindiği üzere yakın zamanda gelecek olan ve Müslümanların hayırlı ayı olan Ramazan-ı Şerif artık merakla beklenmektedir. “ 11 ayın sultanı” olarak nitelendirilen bu ay gerçekten öylesine anlam yüklüdür ki bu ayda en anlamlı ve en sevap ibadetler yapılarak bu ayın en mükemmel şekilde hayırlısıyla geçmesi dilenir.

“ Şüphesiz biz onu ( Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh ( Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” . ( Kadir, 1-5) bu ayette Ramazan ayı ile ilgili gerçekten öylesine önemli bilgiler anlatılmaktadır ki Müslümanların bu ayetten gerçekte çok şey çıkarmaları gerekir. Bu ay öylesine büyük anlam yüklü bir aydır ki oldukça fazla sevap işlenen ve çok nurlu geçen bir aydır. Diğer aylardan elbette ki daha hayırlıdır çünkü bu ayda insanlar diğer zamanlarda ve diğer aylarda yapmadıkları ibadetleri, sevapları, Allah’a daha fazla yakınlık göstermeyi hep bu ayda gerçekleştirirler.

Unutulmaması gereken bir durumda vardır sadece bu ayda Allah’a yakın olunmaz yani diğer aylarda da elbette Allah’a yakın olmak ve ibadet etmek gerekir ama bu ayın ayrı bir önemi vardır ve bu ayda yapılacak olan ibadetler gerçekten oldukça fazla anlam ve sevap yüklüdür. Müslümanlar bu ayı diğer aylara göre elbette daha hayırlı ve daha fazla ibadet içerisinde geçirmeleri gerekir. Ramazan ayında ayrıca nefis ortaya çıkar ve insanlar nefsini bu ayda daha fazla kontrol ederek daha fazla sevap işleme durumuna yönelirler. Müslümanlar bu ayda günahtan tamamen uzak durmak için uğraşırlar. Yani bir ay her günahtan ve her boş işten kaçmak gerekir.

İnsanlar bu durumun bilincinde olması gerekir ve bu anlamda bazı insanlar vardır ki gerçekten bu ayda bile rahat durmazlar ve her zamanki yaptıkları alışkanlıkları bu ayda da devam ettirmek isterler. İnsanları bu konuda anlamak elbette zordur ama her insanı da bu konuda uyararak hayra yönelmesini istemek gerçekten imkansız gibidir. Bu ayda Oruç tutmak için niyet edilir ve sabahtan akşama kadar insanlar büyük bir sabırla Oruçlarını tutarak İftarı beklerler. İftar saati yaklaşınca insanlarda öylesine bir huzur olur ki o anlarda kalplerini bir nur kaplar sanki. İnsanlar Ezan sesini beklerken yüzlerinde oluşan o heyecan ve mutluluk gerçekten paha biçilemez.

Her Müslüman bu mübarek ve en hayırlı olan Ramazan ayının kudretine erişerek, anlamını kavrayarak büyük bir sabırla bu ayın mükemmel kutsallığını yaşamalıdır. İnsanlar gerçekten bu hayırlı ayın kudretine erişerek bir ay boyunca harama, günaha ve yalana yaklaşmayarak gerçekten bu anlamda hayırlı bir şekilde günlerini geçirmeleri gerekir. Zaten bu şekilde Allah’a daha çok yakın olunur ve Allah da böyle yapan ve ibadete tamamen kendini veren Müslümanları her zaman en hayırlı şekilde ödüllendirir…


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ