İslam Alimi

Ramazan Ayı Neden Bazen 29, Bazen 30 Gün Oluyor?

Ramazan ayı, neden bazen 29, bazen 30 gün oluyor? 

Cevap: İslam aleminin büyük önem verdiği Ramazan-ı şerif ayı kameri aylardan biridir. Bütün kameri aylar yani Hicri takvimde yer alan Kameri aylar 29 veya 30 gün çekmektedir. Yüce kitabımız olan Kur’an-ı kerimde, Ramazan ayında oruç tutmanın farz olduğunu bizlere bildirilmektedir. Yüce Mevlamız bu ayeti kerimede 29 veya 30 diye bir gün belirtmemektedir.

Ayette Şehri Ramazan yani Ramazan ayında oruç tutun buyurmaktadır.Bahsi geçen ayeti kerime şöyledir: “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. ”
(Bakara 185)

Bu nedenlerle Ramazanı şerif ayı otuz çekerse 30, yirmi dokuz çekerse 29 gün oruç tutmak her Müslüman’a farzdır. Bütün farz ibadetler Allahü teâlânın biz kullarına emridir. Bu emri bizlere ulaştıran Peygamber efendimizde 29 çekerse 29,30 çekerse 30 gün oruç tutmuştur.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ