Sözlük

Radıyallahu anh Ne Demektir?

Okulda gittiğim ve sohbetlerde büyük zatların isimlerinin ardından Radıyallahu anh  sözünü duymaktayım. Radıyallahu anh ne demektir bilgi verir misiniz?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, sizinde bahsettiğiniz gibi “Radıyallahu anh” ifadesini sohbetlerde sıkça duymaktayız. Bu ifade kitaplarda ise kısaltılmış şekli ile yer almaktadır ve şu şekildedir (r.h.): Bu ifade Rahmetullahi aleyh tir ve anlamı Allah ona rahmet etsin demektir. Bu ifade özellikle sahabeyi kiram hakkında kullanılmaktadır. Aslında sahabeleri bu şekilde övmemiz ve aynı zamanda dua etmemiz Yüce Mevla’mızın bir emridir. Zira yüce Mevla’mız bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

“Muhacirlerin ve Ensârın ilkleri ile onlara güzellikle uyanlar var ya Allah onlardan razı, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. Allah, içinden ırmaklar akan cennetleri, onlar için sürekli kalacakları şekilde hazırlamıştır. İşte bu büyük bir kurtuluştur.” (Tevbe, 9/100)

Bu nedenle ayette zikredilen şanlı kullar olan sahabelerin isimleri zikredildiğinde “radıyallâhu anh = Allah ondan razı olsun.” denilmektedir.

Arapçada erkek ve kadınlar için ifadeler değişebilmektedir. Bu Arapça dilinin zenginliği ile alakalıdır. Bu nedenle Radıyallahu anh ifadesi erkek sahabiler için “radıyallâhu anh”, kadın sahabiler için ise  “radıyallâhu anh┺eklinde söylenmektedir. Bu konular ile alakalı olan ve sitemizde yer alan Dini Kısaltmaların Anlamları başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu