Kuran, Tefsir

Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duaları

Bu konuda yer alan Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları beş vakit kılmakta olduğumuz namazlarımızın ayrılmaz bir paçasıdır. Bu çok özel dualar aynı zamanda da hayatımızın ve dualarımızın da ayrılmaz bir parçasıdır.

Rabbena Duaları Hakkında Bilgi

Bu büyük iki dua Kuran ı Kerimde yer almaktadır. Bu özellik ise bu iki duaya ayrı bir önem ve fazilet katmaktadır. Bu dualara her namaz bitiminde selam vermeden hemen önce okunmaktadır. Şimdi bu iki büyük duayı ve bu duaları hakkındaki hadis iş şerifleri aktaralım.

Enes b. Malik, Peygamber Efendimizin dua ederken en çok “Rabbena atina…” duasını okuduğunu (Buhari, “Daavat”, 55) ve bununla birlikte ashabına okumalarını tavsiye ettiğini (Müslim, “Zikir”, 23) bildirmiştir.

Ey Adem oğlu, sen, Allah’ın azabına takat getiremezsin. Onun için, “Rabbena atina fid-dünya haseneten ve fil-ahireti haseneten ve kına azabennar” demelisin. (hadis i şerif)

Duanın en hayırlısı, dünya ve ahirette Rabbinden af ve afiyet istemektir. Affa ve afiyete kavuşan, dünya ve ahirette kurtuluşa ermiştir. ( Hadis şerif – Tirmizi)

Rabbena Atina Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu

Rabbena Atina Duası
Rabbena Atina Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu

Duanın Anlamı: “Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru.” (Bakara, 2/201)

Rabbenağfirli Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu

Rabbenağfirli Duası
Rabbenağfirli Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu

Duanın anlamı: “Rabbimiz! Hesap görülecek günde, beni, ana babamı ve inananları (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla.” (İbrahim, 14/41)

Çok Faziletli Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duaları 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in en çok okuduğu dualardan olan Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duası her Müslümanın bilinmesi gereken dualardır. Bu iki özel dua hem çok kısa hemde derin anlamlar içerdiklerinden dolayı çok önem arz etmektedirler. Beş vakit namazlarımızda devamlı bu duaları okumaktayız. Bu nedenle bu duaların büyük faziletleri vardır.

  • Samimiyetle okuyanların affına vesile olur.
  • Bu güzel iki dua Hasta insanlar için şifa, yoksul olanlar için ferahlık, bereket ve zorda kalan insanlar içinse bir ferahlık vesilesidir.
  • Okuyan kimsenin cehennem azabından korunmasına vesile olmaktadır.
  • Günümüzde de çok şikayet edilen vesvese gibi sıkıntıdan kurtulmaya vesiledir.

Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duaları Hakkında Sorular

Rabbena Duası Nerede Okunur?

Rabbena duaları olarak bilinen Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları namaz ibadetlerinde selam vermeden hemen önce okunmaktadır. Bununla birlikte büyük önem taşıyan bu iki ayet dua olarak namaz ibadetinden hariç okunmaktadır. Bu iki ayeti bu kadar önemli yapan ise anlam itibari ile çok geniş olmaları ve dua mahiyeti taşımalarıdır.

Rabbena Duası Hangi Namazda Okunur?

Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duası her Müslüman için büyük önem arz etmektedir. Zira günde 5 vakit kılınan namaz ibadetlerin hepsinde bu iki değerli ayet dua mahiyetinde okunmaktadır.

Okundukları yer ise her namaz ibadetinde selam vermeden hemen önce okunmaktadır. Selam vermeden önce son oturuş diye tabir edilen Tahiyyatta Etteyhıyatü duası ve salli, barik duaları okunduktan sonra Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları okunur ve selam verilir.

Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duası Hangi Surede

Kuran ı Kerimde yer alan Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duaları ayrı iki surede yer almaktadır.

Rabbena Atina duası Kuranı Kerimde Bakara suresinin 201. ayetin yer almaktadır. Yüce Mevla’mız bu duayı eden kullarını örnek kullar olarak göstermiştir. Meali şu şekildedir:

﴾201﴿ İnsanlardan öyleleri de vardır ki, “Ey rabbimiz! Bize bu dünyada da iyilik ver, öteki dünyada da iyilik ver; bizi cehennem azabından koru” derler.

Rabbenağfirli duası ise Kuranı Kerimde İbrahim Suresinin 41. ayetinde yer almaktadır. Bu dua Kuranı Kerimde Hazreti İbrahim’in (a.s) yapmış olduğu bir dua olarak yer almaktadır. Meali şu şekildedir:

﴾41﴿ Rabbimiz! Hesap kurulacağı gün beni, anamı, babamı ve müminleri bağışla!

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. yorumlarınız çok arkadaşlar internette vakit geçirmek için iyi bir sistem ama şunu unutmayın en güzel sistem YÜCE ALLAH vermiş KURAN’I KERİM okuyunuz doğru yolu ve huzuru bulunuz…

  2. Benim bir kuzenim vardı ve rabbena yı ezberledim okulda ve allahhumme rabbena diye başladı ve biraz değişikti.

  3. Selamınaleyküm . Ben küçükken rabbenağfirli ve rabbena atina’yı beraber ezberlemiştim birleşik olarak. Namaz kılarkende öyle okuyorum bir sakıncası var mı yoksa yukarıdaki gibi ayrı ayrı mı okunacak bilgi verirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu