CamilerResimler

Putra Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Dünyanın çeşitli yerlerinde sıra dışı mimarisi olan camileri ziyaret etmek isteyenlerin gidebileceği en iyi ülkelerden biri de Malezya’dır. Malezya’da bulunan camiler, hem kendine özgü mimarisi, hem de tarihi eser olmalarından dolayı birçok turistin odak noktası olmaktadır. Malezya’da bulunan mimari eserlerden biri olan Putra Camii’nin en belirgin özelliği ise işlemeleriyle kendine hayran bırakan büyük ve küçük pembe kubbeleridir. Öyle ki, bu özelliğinden dolayı Putra Camii, ülkede pembe cami olarak ta nam salmıştır.

Putra Camii’nin duvarlarında ağırlıklı olarak cam malzemelerin yanı sıra, gül işlemeleri ve mermer oymalar büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Camiinin kubbesi için kullanılan malzeme ise pembe granittir. Bunun yanı sıra, Putra Camiinin avlusu birbirinden güzel süslemeli havuzlar ve sütunlardan oluşturulmuştur. Putra Camiinde bir vakit namazında 15 bin kişi namaz kılabilmektedir. Bağdat’ta bulunan Şeyh Ömer Camisi tasarımından etkilenen Putra Camisi beş katlı olarak inşa edilmiştir. Beş katlı inşa edilmesinin ise çok özel bir anlamı bulunmaktadır. Bu beş kat İslam’ın beş şartını simgeler. En büyük kubbesinin yerden yüksekliği 75 metre olan Putra Camisinin dünyada sayılı bulunan güzellikteki camilerden biri olduğunu da mutlaka söylemek gerekir. Malakka Boğazının kıyısına inşa edilmiş Putra Camii, tıpkı masallardaki sarayları andırır.

Malezya’ya gidip Putra Camii’ne nasıl ulaşabileceğini düşünen kişilere tren ya da taksi türü ulaşım araçları tavsiye edilebilir. Özellikle de Kuala Lumpur’dan gelip Putra Camii’ni gezmek isterseniz, günübirlik taksi tutarak gezebileceğinizi söylemek mümkündür. Taksi kullanmayıp trenle gelmek isteyenler içinse, yarım saatte bir ya da saatte bir gelen trenler ideal ulaşım araçlarıdır. Eğer siz de tatil için Malezya’yı tercih ederseniz, hem iç, hem de dış mimarisiyle muhteşem bir güzelliğe sahip olan Putra Camii’ni görmeden gelmemenizde yarar var.

Putra Cami Resimleri

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu