Akaid

Psikolojik Rahatsızlıktan Dolayı Küfre Giriyorum Diye Korkuyorum

Ben dinime karşı çok hassas biriyim elhamdülillah Müslümanım ama ben de obsesif ve kompulsif bozukluk var (anksiyate bozukluğu) elfazı küfür diye bir yazı okumuştum. Ondan sonra korku oluştu bende evli olduğum için çok korkuyorum dinim, nikahım gider diye. Elimde olmadan istemsiz dini değerlere Peygamber Efendimize, Rabbimize karşı küfürler geçti içimden. Söylememek için kendimi zorluyorum kasıyorum öyle bir hal aldı ki bu hastalık resmen içimden bilinçli söyler oldum. Günlerce aylarca devam ediyor bu düşünceler. Artık beynim yoruldu psikologlar bu hastalıkta bilinçli söyleme olduğunu da söylüyor psikoloğa da randevu aldım zaten. Çok vicdan azabı çekiyorum hocam asla kalben söylemiyorum bu cümleleri  dinden çıkarım diye çok korkuyorum  artık tövbe etmeye bile yüzüm kalmadı.

Cevap: İstemediğiniz Düşünceler Sizin Düşünceniz Değildir

Değerli ziyaretçimiz, doktorunuz bir rahatsızlığınız olduğunu söylüyorsa doktora gitmeye devam ediniz. Ancak sizin durumunuzu dinimizde vesvese olarak ifade etmek mümkündür. Bu düşünceler mutlak manada sizin düşünceleriniz değildir. 

Zira biz size şuanda siz Müslüman mısınız diye sorsak cevabınız elhamdülillah Müslümanım olacaktır.

İstemsiz Düşünceler Dinden Çıkmaya Neden Olmamaktadır

Rahatsızlığınızdan dolayı kimi zaman kafa karışıklığı yaşadığınız durumlarda istemsiz olarak aklınıza gelen düşünceler sizi dinden çıkarmayacaktır. Bu konuda bir şüpheniz olmasın. Bu yaşadıklarınızın bir imtihan olduğunu asla unutmayın. Elinizden geldiğince abdestli olmaya çalışın ve namazlarınızı asla terk etmeyin. Namazlarınızdan sonra Yüce Mevla’mız dan yardım isteyin. 

Her Durumda Tövbe Terk Edilmemelidir!

Tövbe etmeye yüzüm yok sözünüz çok yanlıştır. Bizler kuluz ve pek çok zaman hataya düşebilmekteyiz. Bizim tövbe etmemiz Yüce Mevla’mızın rahmetinden bir şey eksitmemektedir. Her durumda tövbe etmeliyiz, bu günde 1000 defa dahi olsa Ya Rabbi ben acizim sen ise Rahman ve Rahimsin. İçerisinde bulunduğum durumdan sana sığınırım. Bilerek veya bilmeyerek işlediğim günahları af eyle demeliyiz. 

Vesvese ve istemsiz düşünce hali

sizin rahatsızlığınızdan dolayı sizde daha fazla var. Ancak bu gibi düşüncelere her insan düşebilmektedir. Peygamber efendimizin bu konuyu özetleyen çok güzel bir duası vardır. Bu duayıda okumayı ihmal etmeyiniz.

Allah’ım! Bana doğru olanı ilham et ve beni nefsimin şerrinden koru.

Hadis-i Şerif – Tİrmizî, De’avât, 70.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu