Dini Açıdan Psikolojik Rahatsızlığı Olanların İmtihanı ve Sorumluluğu Nedir?

Bipolar (Duygu Durum Bozukluğu) olan bir kişinin imtihanı ve sorumluluğu nedir ?

cevap Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz Psikolojik rahatsızlığa veya benzeri bir rahatsızlığa muzdarip olan kimselerin tabi ki imtihanı zordur. Fakat sorumluluk konusunda asıl olan aklı baliğ olmak ve akli fonksiyonların çalışır durumda olup olmamasıdır. İslam dinide akıl sahibi her insan yapmış olduğu her şeyden sorumludur. Yüce Mevla’mız her kuluna çekebileceği imtihanlar vermektedir. Bu yönden her insanın sıkıntısı ve imtihanı farklıdır.

Belki bir çok insana klasik gelebilecek çok büyük bir gerçek vardır. Bu ise alemlerin Rabbi olan Allah’ (c.c) olan inançtır. Zira İslam inancı her insanın ruh halini düzenleyicidir. Gerçek manada iman eden bir insanın iç ve dış dünyasının saadet bulduğu bir hakikattir.

İşte bu hakikatler aşikar iken şunu diyebiliriz ki Psikoloji bozuğu bulunan olan insanların çoğu inancı zayıf olan insanlardır. (rahatsızlığı genetik olan insanları müstesna tutuyoruz). Zira inancı tam olan bir kimsenin genetik rahatsızlıklar dışında Psikolojik rahatsızlıkları yaşaması mümkün değildir. Yalnız bu noktada şu gerçeği ortaya koymamız gerekmektedir. Belki şimdiye kadar olan ifadelerimiz biraz sert olmuş olabilir, fakat bunlar bir hakikattir. Tabi ki tam bir iman sahibi olmak kolay değildir. Fakat bir insan inancını gözden geçirmeden ve Rabbinden uzak durarak benim Psikolojim bozuk ben yaptığım şeylerden sorumlu değilim der ise bu yanlış olacaktır. Şüphe yok ki her kulun bir imtihanı hatta imtihanları vardır .

Örneğin tıbben bahsettiğiniz bipolar rahatsızlığının nedeninin ne olduğu bilinmemektedir. Bu bozukluğun genellikle genetik bir unsuru olduğu ve aynı aile içinde görülebilir olması genetik bir rahatsızlık olabilir hissi uyandırmaktadır. Durum böyle olsa dahi durum değişmemektedir. Bu imtihan dünyasında örneğin kimi kul ailesinden kalmış bir borcun yükümlülüğü altında kalır ve çok uzun süre bu sıkıntı ile yaşar kimi kul ise ailesinden gelen bir genetik rahatsızlıkla muzdarip olur.

Özetle, aklı yerinde olduğu halde Psikolojik rahatsızlığı olan her insan zor bir imtihan içerisindedir ve bununla birlikte yaptıklarından sorumludur. Yüce Mevla’mız bu durumda ki kardeşlerimize acil şifalar nasip eylesin. Amin

Not: Psikolojik rahatsızlıkların pek çoğu inançsızlıktan ve İslam dinini gerektiği gibi yaşamamaktan kaynaklanmaktadır. Ancak bu sözümüzden Psikolojik rahatsızlığı olan bir kimse imansızdır veya inançsızdır diye anlamak çok yanlış olacaktır.

Panik Ataklar Yaşıyorum Ama İnancımda Hiç Bir Sorun Yok

10 yıldır yaşıyorum panik atak çarpıntı uykusuzluk daha bir sürü şeyler bunları yaşayan bilir inançsızlıkla hiç alakası yok inancım öyle tam ki çok şükür elhamdülillah yazmış olduklarınız insanları ümitsizliğe düşürebilir Rabbim cümlemizin yar ve yardımcısı olsun…

Cevap: Biz bu konuda çok yanlış anlaşılıyoruz. Bu tür durumlar inanç sorunlarından da kaynaklanmaktadır. Ancak bu tür durumları sadece inanca bağlamak tabi ki büyük bir hata olacaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

Böyle Yazılar İmanımı Zayıflatıyor

Bende hastayım ama böyle yorumlar temelli dengemi bozuyor sizin zayıf dediğiniz imanım zayıflıyor Allah korusun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, konuya yanlış açıdan bakıyorsunuz. Dürüst olmak gerekirse bizde kendi imanımızdan şüphe ediyoruz ve yeterli bulmuyoruz. Zira tam bir iman derecesine ulaşmak için tam bir samimiyet sahibi olmamız gerekmektedir. Ancak biz bu samimiyeti yakalamak için mücadele ediyoruz. Sizde böyle yapmalısınız. Bu tür konular sizi yıldırmak yerine şevk vermelidir. İnsan kusuru kendinde aramalı ve bunu düzeltmek için elinden geleni yapmalıdır. Biz size imanınız yok desek bile bu sizi imansız yapmamaktadır. Sizin imanınızı biz belirleyemeyiz. Bunun ancak Yüce Mevla’mız bilebilir.

Ben Rahatsız Olduğum Halde Namaz Kılıyorum Şimdi Ben İmansız mıyım?

Soru: ulan sen kimsin ya? kimsin sen de benim imanıma zayıf diyorsun? 5 vakit namazımı kılmaya çalışan biriyim. Kuran okurum. Bu hastalıklar çocukluk yaşantılarıyla da ilgilidir. Çok rahat insanlar tanıyorum namaz kılmıyor? Kuran okumuyor? (türkiyenin çoğu namaz kılmıyor ve kuran okumuyor) Bu insanlar neden hasta değil o zaman? Size hakkımı helal etmiyorum zerre kadar olsa da.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz,  Üzülerek söylüyoruz ki konuyu yanlış değerlendiriyorsunuz. Hangi ifademiz sizi böyle düşündürdü anlayamadık. Size göre bahsettiğiniz namaz kılmayan insanların hiç bir sorunu yok. Halbuki durum böyle değildir. Aklı başında her Müslüman eğer gerçekten aklı başında ise namazını kılmaması mümkün değildir. Zira her Müslüman için namaz dinin direğidir ve olmaz ise olmazıdır. Dolayısı ile namaz kılmayan bir Müslümanın benim aklım başımda ve hiç bir sorunum yok demesi yersiz olacaktır. Sizin ve o kimselerin arasında ki fark siz durumunuzun farkındasınız o kimseler ise farkında değildir. Sizin bu durumu kabullenmeniz sizi psikopat, akılsız veya psikolojik sorunlu biri yapmadığı gibi o kimselerinde bu durumlarını kabullenmemeleri onları akıllı veya sağlıklı kimseler yapmamaktadır.

Konuyu uzutmadan şunu kısaca ifade edelim. Konuyu bir daha öfke ile okumaz iseniz göreceksiniz ki aklı başında olan her insan dini vazifeleri ile sorumludur. Bir kimsenin benim psikolojik sorunlarım var diyerek dini vecibelerden uzak durması caiz değildir. Bununla birlikte İslam dini aynı zamanda ruhu ve aklı tedavi etmektedir. Bu nedenle inancını yaşayan her Müslüman aynı zamanda aklını ve ruhun tedavi etmektedir.

Siz Bu Söylemlerinizle Psikolojik Rahatsızlığı Olanları Olumsuz Ekiliyorsunuz

Bu teşhisi siz mi koydunuz yoksa bir kaynağı var mı çok hassas bir konudur zira psikolojik hastalar manevi destek arayışı içindedir bu tür söylemler tedaviyi olumsuz etkilediği gibi hastayı pamuk ipliği ile bağlı hayattan koparır aman dikkat diyorum !!!!

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda bu kadar açıklama yapmamıza rağmen bu tür soruların gelmesi bizi şaşırtmaktadır. Bu konuyu okuyan bir kimsenin anlaması gereken şudur. Demek ki ben dinime daha çok bağlanmalıyım. Eğer daha çok bağlanırsam yaşamış olduğum rahatsızlık azalacaktır, zira İslam inancının güzelliği maneviyatımı düzeltecek ve ruhsal, psikolojik rahatsızlıklarımı iyileştirecektir. Ben dinimi yeterince iyi yaşamadığım için bu durumdayım. Ancak bir kimse bu konuyu okuduktan sonra ben demek ki inançsız olduğum için bu haldeyim o zaman bende bir daha ibadet etmem ve Yüce Mevla’ma yaklaşmak için uğraşmam, ben inançsız olduğum için bu durumdayım diyorsa biz burada başka ne yazarsak yazalım o kişi için sonuç değişmeyecektir. Unutmayın bu konuyu yanlış anlayanlar psikolojik sorunları olan değil aklıyla düşünmeyen, kendinde hiç bir suç görmeyen insanlardır.

Bu noktada ise siz diyebilirsiniz ki bu bir hastalıktır, hasta olan kişinin suçu ne? Unutmayın üşüterek grip olan bir insanın üşüttüm ve hasta oldum demesi yanlıştır. Akıl sahibi bir insanın demesi gereken ise kendime dikkat etmedim, iyi giyinmedim ve üşüterek hasta oldum, bir daha üşütmemeye dikkat edeyim demesi doğrudur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 83 YORUM
 1. Ömer akıncı dedi ki:

  Selamün aleyküm İslam alimi bende hz mehdi ad talebesiyim seçkin seçilmiş Allahın Aslanı askeri peygamberlere sahabelerle halşfelerle Hızır as ile görüşmüş bir garip kulum insandan elçi ve halife adım Ömer soy adım akıncı bu alemde görevliyim uyarıcıyıö her yerde faliyeteyiz şimdi seni burada farkettim iman hükmallah gel banada deli mecnun de bakalım hatta bu uçmuş falan de hatta şüphe duy istediğini düşün senin düşüncenin ne önemi var ben Allahı ve reüllerini bildikten sonra hz Ömer ra bir sözü var derki benim hakkımda kim ne konuşmuş ne demiş ben ona bakmam rabbim Allah bana kulum desin yeter insanların aklını bulandırıp negatifleştitme alimlik takılıp insanlara hakikati güzellikle söyle hele gerçekten rahatsızlıpı olan insanlara ince kibar naif ve aydın ol yoksa cehenneme kadar yolun var boş yargı yapma kimseye haddini bil hz Ömer ra adaleti hakkı hakikati seni yerden yere çarpar hak bununda bilmiş ol hem söyleyip heme alttan almaya çalışma dürüst dobra ol hz Ömer olsa seni sopalardı emin ol vesselam hz mehdi askeri hz Ömer ra ruhaniyeti ile desteklenen ahir zamanda görevli Allahın hidayete ulaştırdığı ledunü ilimlerle donattığı gözetip koruduğu ve her yerde faaliyet gösterdiği komutan Evliya veli asker cundullah bizi ancak ulul azam evliyaları anlar sizin gibi kendine İslam alimi takan hacılar hocalar değil Allah herkeze hidayet sıhhat huzur güzellik nasip etsin insanları aşşalayan alçak gören onlara gerçekleri açıklamayan en zalim kimsedir es selamün aleyküm ve Rahmetullahi beraketü la ilahe illallah Muhammeden resulAllah hak din İslamdır zafer isamındır yol yakındır vesselam

 2. Serhat dedi ki:

  Hadi oradan rezil. Sen yolunu bulduğun çok sevdiğin dünyada hem aklım psikolojim sağlam hem imanım tam ayakları çek ben ahirette iki yakana yapışacağım yaptığın zalimliğin hesabını sorup. Cehalet abidesi

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, bir ayak çektiğimiz yok bizimde sorunlarımız var, bizlerde imtihan olmaktayız ve imanımızın ne denli tam olduğunu ancak Yüce Mevla’mız bilebilir.

 3. Ertuğrul dedi ki:

  Bilip bilmediğin konulardada konuşma milletin moralini bozma sen psikolojiden ne anlarsın

 4. Kahraman dedi ki:

  Bende yıllar önce dinime düşkün bir insandim namaz kilardim elimde geldiği kadar hele ramazan ayi benim mutluluk kaynagimdi.ama genetik rahatsizligimdan olsa gerek ki tedavi görüyorum kullandigim ilaçlarda yarıyor diyemicem gerçi o yüzden bıraktım daha kötü yapıyor.. diyeceğim o ki yıllardır ibadetimi zevkle yapıp sonra bu zevk benden alındıysa sorarım Allahim neden ?? O zaman benibl sorumlu tutmasın kardeşim ki tam kaybetmiş değilim inancimi dua ederim cumaya giderim.ama artık duam değişti örnek Allah’ım istemeden sana ettiğim isyanimda beni sorumlu tutma çünkü elimde değil.. çok guvendigin birinin sana yan çizmesi adama koyar.. örneğin en yakın dostun çocukluk arkadaşın seni anlamadigin bir şekilde üzüyor bunaltiyor vs…

 5. Ayten dedi ki:

  Merhaba,ben bi polar hastasıyım.2 buçuk senedir tedavi görüyorum.Namazımı kılıyorum eksik ya da fazla.Kur’an’ımı okuyorum.Aynı zamanda sporda yapıyorum.Bir türlü hastalığım geçmiyor.Çok dua ediyorum.Daha ne yapabilirim bilmiyorum.

 6. Enes onatenes33@gmail.com dedi ki:

  İnsanin akli dengesinin ne oldugu onemlidir inanc bazinda akil insana tercih etme secenegi verir tercihler baz aldiklari seye gore sekillenir islama goremi yasayisina goremi hislerine goremi yoksa ben ben diyen mi yoksa ben kimim bilmiyorum diyen mi akil yok ise sorgu yok insan ne yasarsa yasasin yasadiklarindan ders almalidir oyle seyler yasadim ki boyle oldum demek te akil gostergesidir tercih islamdan yana olan yasadiklari ile guclenir ibadet ile iman paraleldir unutmayalim ki halis ibadet insani kendine getirir kotuluklerden uzaklastirir kimimizi az kimimizi cok omur imtihandir ama yanliz verilende bir savastir unutmayalim ayrica not annem bir narsist hrmde ileri seviyede cocuklugumuz berbat gecti hayatimizda ama imanimiza sarilarak kendimizi bulduk arayin Allah in istedigi kulu iste siz ve biz buyuz istemsiz yapilan hangi seyin hesabi sorulmus ki Allah zulum etmezvunutmayin veO cokk merhamet sahibidir bence verilen bigiler cok isabetli olmus aynen katiliyorum

 7. Enes onatenes33@gmail.com dedi ki:

  Her koyun kendi bacagindan asilir arkadaslar yaptiklarinin farkina vara biliyor dogru ve yanlisi ayirt edebiliyor ise insan oglu hesap vereceginide bilir amaaaa yaptiklarini bilincsiz yapiyorsa hesapyok amaaaa yaptiklari ile savasiyor ise dogru icin iste sana koca bir imtehan Allah muzaffer eylesin akil akil bizi biz yapan secmektir

 8. Vuslat dedi ki:

  Dedikleriniz dogru ama yanlisi surda yapiyorsunuz biz bu tur konularda cok yanlis anlasiliyoruz diosun genelde rahatsizligi olan insanlar bunu okuyor yanlis acidan biz deil siz bakiyorsunuz benim imanim var allaha sukur samimiyetide artiriyorum siz demissinizki imanin zayifligindan kaynaklani simdi dinle ilgili psikoljik konularda boyle ama bunu okuyan adam hemen buna takar acaba kendimimi kandiriyorum inanmiyorumuyum bu sefer farkli arayaslara girip sprgulamaya baslar

 9. boşver adimi dedi ki:

  Kafam o kadar doluki surekli sanki ölecekmiş gbi hissediyorum bazen bu yuzden cok sarhos oluyorum bazen kuran okuyup namaz kiliyorum ama icimdeki Allah korkusunu o olumu atamiyorum bazen o kdr deli dolu biri yimki cevremdeki herkes bana deli diyor baxen cok mantikli birine burunuyorum sanki ben deilde kafamin icindeki sesler yasiyor hayatimi yoruldum artk herseyi yarim birakmaktan yasim 18 ve ben kendimi o kdr buyymus hissediorumki artk katlancak gbi deil insanlarin bana kazik atmasindan o kdr biktimki hayatmda tek 1 duzgun insan yok bana yalan soyledikleri an kaciyorum hepsinden nefrt ediyorum yalandan nefrt nolur kimse kimseye yalan soylemesin kafama sksnlar ama bana yalan soylemesinler ya herkes kotu ya ben iyi insan bulamiom kafayi yiyiyorum 2 senedir su bipolarla ugrasiyorum bazen elimde olmadan hatalar yapiyorum sonra onlarida unutuyorum sanki hic ben yapmadim gibi eyer cevrenizde iyi insanlar varsa ustundeki kiyafetine sacina basina bakmayin sevin abi sevin ya can ciger olun ne bilim sevin iste nedir bu insanoglunfaki para hirsi herkes bi kagit parcasi icin hersey yapiyor anlam veremiyorum yasitlarimin cogu zengin die kendilerinden buyuk adamlarla evleniyor iflas edermi acaba die dusunmuyorlar bunedir ya su dunyadaki butn insanlardan biktim kimseye iyilik yapilmior herkes cok kotu olmus be ……..

  1. Aysun dedi ki:

   Mrb aynı şeyleri yaşıyoruz yardımcı olur musun

 10. Bart dedi ki:

  Bipolarlar zaman zaman namaz kılmaktan ve diğer sorumluluklarından uzaklaşırlar. Çünkü düşünme sistemleri dengesizleşir

 11. öedine dedi ki:

  Ben konuyu aydınlatim denilmek istenen Ruhu iyi şeylerle beklemek beyin biplololarını boş bırakmamak ibadete yönlendirmek bizim icin hayırlı olan bu düşüncelere engel olmak duaya kurana namaza yönlendirmek

 12. Yusuf dedi ki:

  Benim abim hasta ve bu genetik abim zaman zaman mantığını kaybediyor tam olarak iyileşmiyor hiçbir zaman,o da mı sorumlu olacak çünkü dini tam olarak yaşayamıyor

 13. Meryem dedi ki:

  Psikolojik rahatsızlıklar da anlayışsız insanlarla karşılaşmaktan sürekli her şeye katlanmak zorunda olmanın dışa taşması yani dini yaşarsın namaz kılarsın kuran okursun belki ama bu çözüm değil. Seni yargılamayan baskı uygulamayan hoşgörülü sevgi dolu ve sana zaman ayıran insanlara ihtiyaç var. Böyle bir durumda imtihan senin imtihanın olsa da sorumluluk seni o hale getirenindir. Eğer bir insana güzel bir şey katamıyorsan nefret de uyandırmayacaksın.

 14. Merve dedi ki:

  Merhaba. Ben bir kaç aydır dini konularda sıkıntı yaşamaktayim. Kapalı bir bayanım ailemde dindar ve kucuklugumden beri böyle bir ortamda yetiştim. Namazimi kilirim.Fakat son zamanlar dini konularda sıkınti yaşıyorum açılmak istiyorum, şeytanın vesvesesi beni fazlasıyla etkisi altına aldı. Aslında şeytan da diyemem kendime göre dini değerleri yaşama açısından bir değerlendirme yaptım. Etrafımdaki insanları gördükce dinin ilk önce dilimizde ve hareketlerimizde daha sonra biçimimizde olmasi gerektiğini düşündüm. Herkes kendinden mesul ama beni dinden soguttular. Olmasi gereken bence once yalan söylememek , dedikodu yapmamak, güzel konuşmak sonra namaz kılmak oruç tutmak elbette haram ve helalın derecelendirmesini yapmam doğru değil. Ama beynimden atamiyorum sürekli bu konuları düşünüyorum geceleri birden uyanıyorum ve aklımda hep bu sorular suan oldugu gibi. Artik düşünmekten yoruldum. Ve ne yapacağımı bilmiyorum. Basımı örtmeyi sevmek istıyorum kapaliliga ısınmak istiyorum . Zaten tesettürlu değilim kapaliligin bu olmadığını da biliyorum . Evden çıkıyorum kaç gündür bu yüzden. Belli süre açılmayi düşünüyorum tekrar acaba isınır miyim severek kapamir miyim. Bu haram kesin bu konuda kimse evet açıl diyemez bunun farkındayım ama artık çok yoruldum.

  1. sera dedi ki:

   Merhaba Merve, bence basini acma. Ben mecburum basi acik gezmeye.Isterdim kapatmak. Degerini bil

   1. Adem Ceyhan dedi ki:

    Sera kardeşim ne demek ben mecburum diye artık yasal olarak bir sıkıntı yok kamu dairelerinde özelde ise rızık endişesi içinde Allah’ın kesinlikle yasakladığı bir şeye yine Allah’ın yarattığı aciz kullar olan ama aklını ve vicdanını yitirmiş iş sahipleri yüzünden katlanmak zorunda değilsin sen Ona bir adım at O sana 10 adım atacaktır korkma Allah herşeye Kadir dir Allah yardımcımız olsun hepimizin

  2. Adem Ceyhan dedi ki:

   Kardeşim inşallah yüreğindeki sıkıntı geçmiştir başına gelenler başımıza gelenler ve insanların dini taklidi ve sözde yaşaması bizi ümitsiz bırakmasın Allah’ın rahmetinden ancak kâfirler umudunu keser diyor Rabbimiz beni en çok üzen şey de dindar aileler nasıl ve ne zaman bu hale geldi ve geldik namaz kildigimiz halde ondan zerre nasip alamamisiz meğer Allah diyor ki namaz insanı kötülükten ve başı boşluktan kurtarır yok eğer almıyorsa kusura bakmayalim ama biz sadece spor ve ısınma hareketleri yapıyoruz insan da bir et parçası vardır ki o temiz olursa bütün beden iç dış temiz olur o kirli ise bütün beden kirli olur o et parçası ❤️ tir O emanete iyi bakmalıyız o zaman hayatımız güzelleşecek bizim dert gördüklerimiz gözümüzde kuculecek ve Rabbimiz in büyüklüğünün herşeyin üzerinde olduğunun farkında olacağız hakiki mü min depresyona girmeyeceği görüşüne katiliyorum dert etme dua et bir örnekle bitirmek istiyorum mesela bir annenin (benim annem eşimin annesi) evladı küçükken vefat etti bir müddet sonra da eşi vefat etti şimdi bu anne isyan mi etmeli yoksa Allah’a şükür mu etmeli isyan edecekse de neye isyan edecek Allah demiyor mu ben sizi mallarınız, canlarımız ve evlatlariniz ile imtihan edeceğim diye hem kimin malını kimden esirgiyoruz mallar canlar kalpler herşey Allah’ın elinde değil mi neye ne hakla isyan ediyoruz buna hakkımız da yok Allah’ın ipine daha çok sarılmalı daha çok dua etmeli sabır ile bu dunyadaki ömrümüzü en güzel şekilde değerlendirip O nun rızasını gozetmeliyiz unutmayalım ki Ölüm Ölmüyor Allah inananların yardımcısı olsun

BİR YORUM YAZ