Peygamberler

Peygamberlik ve Vahiy

Peygamberlik ve VahiyBu konuda ilahi mesajı insanlığa aktarımından en büyük rolü oynayan Peygamberlik ve Vahiy kavramı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. İslam dininde Peygamberlik ile vahiy birbirinden ayrılmayan iki kavramdır. Allah’tan vahiy almayan bir peygamber düşünülemez. Yüce Allah, emir, yasak, hüküm ve de haberlerini peygamberine vahiy etmek suretiyle yarattığı insanlara dilediğini bildirir.

Şüphe yok ki yüce Mevla’mızın biz insanlığa bildirdiği bilgiler insanlığa yetecek en güzel ve kararında bilgilerdir ki İslam dininde bu ilahi bilgiye yani Kuran ı Kerime ve geçmişte inmiş olan bütün ilahi kitaplara vahiy denmektedir.

Sözlükte “gizli konuşma, gönderme, emir, işaret, ilham” gibi manalara gelen vahiy, Allah Teala’nın dilediği şeyleri peygamberlerine, önemi bizce tam bilinemeyen bir yolla bildirmesi, Allah’la elçisi arasında bir çeşit gizli süratli haberleşme, Allah’ın elçisinin kalbine indirdiği şey demektir. Vahiy haldir, yaşayıştır. Niteliğini ancak yaşayan peygamber bilir. O, Allah’la peygamberi arasında sırdır. Fakat vahyin geliş şekilleri peygamberde meydana getirdiği etkiler ashap aracılığıyla bilinmektedir.

Vahiy peygambere gelir, Allah tarafından korunur gözetim altında peygambere ulaşır. Peygamber vahyi alırken bilinci yerindedir. İlham korunmuş değildir, yanılma payı vardır bilinç dışı olarak Allah’ın sevgili kullarının kalbinde beliriverir.

Vahyin nasıl olay olduğunun ve öneminin insanlarca bilinemeyişi algılanamayışı, vahiy olgusunu inkar etmeyi gerektirmez. Bugün pozitif bilimlerin özellikle parapsikolojinin ilgilendiği metapsişik olaylar, varlığı kabul edilen fakat net ve de bilimsel olarak açıklanamayan olaylardır. Yüce Allah ayette vahiy ile alakalı şöyle buyurmuştur: “Allah, bir insanla ancak vahiy yoluyla veya perde arkasından konuşur. Yahut bir elçi gönderip, izniyle dilediğini vahiy eder…” (eş-Şura 42/51).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu