AkaidPeygamberler

Peygamberleri, Alimleri Vesile Ederek Yardım İstemek Doğru mu?

Hocam Alimleri Peygamberleri vesile ederek yardım istemek doğru mu Allah’tan başkasından yardım istemek, hakkında bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Allahtan başkasına dua ve ibadet etmek şirktir. Ancak bir müminin dua ederken Yarabbi senden peygamber Efendimizin yada falanca alimin hürmetine şu duamın kabul olmasını istiyorum derse bunda bir yanlış yoktur .Öncelikle tabi ki de Rabbimizden yardım diliyoruz ama bizler günahkar kullar olduğumuz için alimleri ve peygamberleri vesile kılarak da dua edersek buda çok hoş bir davranış olacaktır.

Rabbimiz duamızdaki vesile kıldığımız mübarek zatların Peygamberlerin hürmetine belki daha çabuk dualarımızı kabul eder.

Bir rivayette Allah’ın sevdiği kullarının hürmetine Allah’tan bir şey istendiğinden söz edilmiştir.
Allah katında salih bir kulun hürmetine bir şey istenebilir. Bunda herhangi bir sakınca yoktur.Peygamber Efendimiz’in bize şefaatçi olmasını da bizler Allah’ü tealadan istiyoruz. Peygamberimiz’in hangi kula şefaat edeceğine de Rabbimiz karar verecek. Bunun için, “Peygamberimiz’in benim için şefaat etmesini Allah’tan istiyorum.” demek gerekir. Özetle Yüce Mevla’nın yerine verecek duayı kabul edecek başka hiç kimse yoktur Her şey Rabbimizin elindedir.”

Kişi isterse bu mübarekleri vesile kılarak dua edebilir dilemesse doğrudan da Allah’tan isteyebilir…
Tasavvuf Ehline göre bir veli yani Allah dostu bir zat, ister vefat etmiş olsun ister uzakta olsun ondan yardım istenir. Veli kulların faydası yardımı bu dünyada olduğu gibi dünyadan göç ettikten sonra da vardır, ve devam etmektedir Allahın izniyle.

Buhari’den rivayet edilen bir hadiste Hz. Ömer’in (ra) yağmur duasında Hz. Abbas’ı (Peygamberimiz’in amcası) vesile ederek şöyle dua ettiği zikrediliyor: “Allah’ım, biz Peygamber’in amcasını Sana vesile kılıyoruz, bunun için bize yağmur yağdır.”

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu