İslam Alimi

Peygamberimizin İdrarının İçilmesi Olayı Gerçek mi ?

Birçok kaynakta, Peygamberimizin eşlerinden Ümmü Habibe’nin kölesi olan Bereke’nin Peygamberimizin idrarını içtiği söylenir.Bu olay gerçek midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, konu çok istismara ve gereksiz tartışmalara açık bir konudur. Evet, Hazreti Bereke’nin Peygamber Efendimizin idrarının bulunduğu bir kabı içtiği doğrudur ve İslam kaynaklarında bu olay yer almaktadır. Ancak bundan başka duyduğumuz her şey bir yorumdur.

Yani kimisi bilerek içti, kimisi şifa niyetine içti, kimisi yanlışlıkla içti, kimi su zanneti demektedir. Bizim düşüncemiz ise bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Dahada önemlisi bizim için önemli olan Peygamber Efendimizin sünnetidir. Peygamber Efendimizin sünnetinde asla bu tür bir şeye izin vermemiştir, teşvik edilmemiştir veya tavsiye etmemiştir. Bununla birlikte bunun benzeri bir olaydan daha bizim bilgimiz yoktur. Bu nedenle bu konuyu o sahabe ve Mevla arasında bırakmak daha doğrudur.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Gülten dedi ki:

  Selamın aleyküm Efendimizin Kuran da geçen Muhammed (sav)isminin Muhammed suresinde ayet 2 de geçtigi yazıyor.Araştırdığım bir çok yerde Ama okuduğum kitap var.Orda da 52 diyor.Kafam karıştı .Lütfen aydınlatırmısınız

  1. islamalimi dedi ki:

   Muhtemelen bir yazı hatası yer almaktadır. Bahsettiğiniz ayet 2. ayettir. Zaten Muhammed suresi 38 ayettir.

   1. Gülten dedi ki:

    Selamın aleyküm Allah razı olsun.Ama şimdi okuduğum kitaba nasıl güvenebilirim.Arkadaşlarıma çevreme yanlış bilgi bermekten vebalden korkar oldum.Selamın aleyküm

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu konuda bir şey söylememiz doğru olmaz ancak 2 yazacaklarına yazım hatası ile 52 yazmış olabilirler.

 2. muslum k dedi ki:

  bu soru ve cevabı iftira ve yanlış sözlere yer vermemek adına silmeniz gerekmektedir. saygılar

  1. islamalimi dedi ki:

   Düşüncenize katılıyoruz. Ancak gerekli cevap verilmiştir ve internet ortamında farklı şeyler yazıldığına rastladığımız için bu soru ve cevabın kalması gerektiğine karar verdik.

 3. mehmet dedi ki:

  değişik

BİR YORUM YAZ