EfendimizSorularınız

Peygamberimizin İdrarının İçilmesi Olayı Gerçek mi?

Birçok kaynakta, Peygamberimizin eşlerinden Ümmü Habibe’nin kölesi olan Bereke’nin Peygamberimizin idrarının içilmesi olayı söylenir. Bu olay gerçek midir, Bilgi verir misiniz?

Peygamberimizin İdrarının İçilmesi Olayı Hakkında Sorunun Cevabı

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, konu çok istismara ve gereksiz tartışmalara açık bir konudur. Evet, Hazreti Bereke’nin Peygamber Efendimizin idrarının bulunduğu bir kabı içtiği doğrudur ve İslam kaynaklarında bu olay yer almaktadır. Ancak bundan başka duyduğumuz her şey bir yorumdur.

Yani kimisi bilerek içti, kimisi şifa niyetine içti, kimisi yanlışlıkla içti, kimi su zanneti demektedir. Bizim düşüncemiz ise bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Dahada önemlisi bizim için önemli olan Peygamber Efendimizin sünnetidir. Peygamber Efendimizin sünnetinde asla bu tür bir şeye izin vermemiştir, teşvik edilmemiştir veya tavsiye etmemiştir. Bununla birlikte bunun benzeri bir olaydan daha bizim bilgimiz yoktur. Bu nedenle bu konuyu o sahabe ve Mevla arasında bırakmak daha doğrudur.

Bereke’nin Peygamberimizin İdrarını İçmesi

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Sizin bahsettiğiniz tuvalet anlayışı zamanla oluşan bir alışkanlıktır. O gün ne oldu Peygamberimizin kapısında tuvalet var mıydı, varsa Peygamberimiz neden tuvalete çıkmadı, çıktıysa kaptaki idrar kimin, Peygamberimiz dışarıda idrarını yapmaktansa neden bir kaba yaptı, o kap idrar kabı mıydı, su kabıydı da Bereke ondan mı içti.

Bunları bizim bilmemiz mümkün değildir. Bildiğini iddia eden birininde bilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile bu konuyu kapatmanız daha hayırlı olacaktır. Ortada itikadi bir sorun yok Bereke’nin bu yaptığı sizin için neden bu kadar önemli. Sonuçta içilen bir idrar var ve bu idrarı içiren veya teşfik eden Peygamberimiz değildir. Önemli olanda bu noktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selamın aleyküm Efendimizin Kuran da geçen Muhammed (sav)isminin Muhammed suresinde ayet 2 de geçtigi yazıyor.Araştırdığım bir çok yerde Ama okuduğum kitap var.Orda da 52 diyor.Kafam karıştı .Lütfen aydınlatırmısınız

  1. Muhtemelen bir yazı hatası yer almaktadır. Bahsettiğiniz ayet 2. ayettir. Zaten Muhammed suresi 38 ayettir.

   1. Selamın aleyküm Allah razı olsun.Ama şimdi okuduğum kitaba nasıl güvenebilirim.Arkadaşlarıma çevreme yanlış bilgi bermekten vebalden korkar oldum.Selamın aleyküm

   2. Bu konuda bir şey söylememiz doğru olmaz ancak 2 yazacaklarına yazım hatası ile 52 yazmış olabilirler.

 2. bu soru ve cevabı iftira ve yanlış sözlere yer vermemek adına silmeniz gerekmektedir. saygılar

  1. Düşüncenize katılıyoruz. Ancak gerekli cevap verilmiştir ve internet ortamında farklı şeyler yazıldığına rastladığımız için bu soru ve cevabın kalması gerektiğine karar verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu