Peygamberler

Peygamberimize Vahiy Hangi Şekillerde Gelmiştir?

Peygamberimize Vahiy Hangi Şekillerde Gelmiştir?Fahri kainat Peygamber Efendimize ilahi vahiy hangi şekillerde ve nasıl gelmiştir? Bu konuda aradıklarınızı maddeler halinde ve açıklamalı olarak bulabilirsiniz.

[hide]Peygamber Efendimize Vahiy şu şekillerde gelmiştir:[/hide]

1. Doğru rüyalar: Peygamberimiz’in gördüğü rüyalar, gerçek hayatta aynen meydana gelirdi.
2. Peygamberimiz uyanıkken: Cebrail tarafından vahyin kalbine bırakılmasıdır. Şu ayet bu çeşit bir vahiyden söz etmektedir: “Onu, uyaranlardan olasın diye, Cebrail, apaçık Arapça’yla senin kalbine indirmiştir” (eş-Şuara 26/193-195).
3. Cebrail’in insan şekline girerek: getirdiği vahiy, vahyin en kolay şeklidir. Cibril hadisi diye meşhur olmuş hadis bu yolla gelmiştir.
4. Cebrail, görünmeden çıngırak sesine benzer ses halinde vahyin gelmesidir: Bu vahiy, Hz. Peygamber tarafından vahyin en ağır şekli olarak nitelenmiştir. Kendisinde tehdit ve korkutma olan ayetler bu çeşit vahiyle gelmiştir. Bu çeşit vahiy gelirken, Hz. Peygamber son derece heyecanlanır, titrer, çok soğuk günlerde dahi terlerdi (Buhari, “Bed’ü’l-vahy”, 2).
5. Cebrail’in Hz. Peygamber’e uyku halinde: getirdiği vahiydir. Bu vahiyle alınan söz Kur’an değildir.
6. Cebrail’in kendi gerçek şekliyle getirdiği vahiydir: Bu vahiy iki defa gerçekleşmiştir. Birincisi peygamberliğinin ilk günü Hira’da iken, ikincisi de mi`racda meydana gelmiştir: “And olsun ki, onu bir diğer defa da sidretü’l-müntehânın yanında gördü” (en-Necm 53/13-14).
7. Doğrudan vahiy: Vahyi, Hazreti Peygamber’in doğrudan Allah’tan alması ya da perde arkasından Allah’la konuşması yönünden gerçekleşen vahiydir. Mi`racda gerçekleşmiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu