Efendimiz

Peygamber Efendimizin Öğretme Metodu

Bir gün Kureyş Kabilesi’nden bir genç, Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in huzuruna gelerek: “Ya Resûlullah, zina etmem için bana izin ver.” dedi.

İslam terbiyesiyle bağdaştırılamayan bu teklif karşısında Ashab-ı Kirâm, “Sus!” diye genci azarlamak istediler. Ancak Peygamber Efendimiz gayet sakindi. Delikanlıya dönerek:
“Yanıma gel, otur.” dedi. Sonra yanına oturan gençle sohbet etmeye başladı:

“Söyle bakayım. Bir başkasının senin annenle zina etmesini ister misin ?” diye sordu. Delikanlı: “Yolunda feda olayım, hayır kesinlikle istemem.” dedi. Bu sefer Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

“Kızınızla, kız kardeşinizle, hala ve teyzenizle bir başkasının zina etmesini ister misiniz ?” diye sordu ve hepsine “hayır” cevabını aldı. Genç artık hatasını anlamıştı ve bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v.)
“Allah’ım, bunun günahını affet, kalbini temizle ve uzuvlarını günah işletmekten koru.” diye dua etti. Genç daha sonra böyle işlerle meşgul olmadı. Burada Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in duasının bereketi kadar, makul sözlerinin de etkisi büyüktür.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu