Efendimiz

Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi

Bu konuda Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çok sevgili Peygamber Efendimizin 3 güzel erkek ve 4 güzel kızı olmak üzere 7 tane çocuğu vardır. Bu çok değerli çocuklarından sadece Hazreti Fatima Peygamber Efendimizden sonra, diğer 6 tane çocuğu Peygamberimizden önce vefat etmişlerdir. Şimdi Efendimizin önce kız çocukları hakkında sonra ise erkek çocukları hakkında bilgiler verelim.

Peygamber Efendimizin Kız Evlatları

Peygamber Efendimizin göz bebekleri, ümmetin anneleri olan kızları 4 tanedir. Şimdi annelerimizden bahsedelim.

 • Hazreti Zeynep
 • Hazreti Rukayye
 • Hazreti Ümmü Gülsüm
 • Hazreti Fatıma

1. Hazreti Zeynep (r.a):

Peygamber Efendimizin 4 değerli kızının birincisidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya gelen Hazreti Zeynep Nübüvvetten önce, annesi Hatice’nin hemşirezadesi olan Ebul As bin Rebi ile evlenmiştir. Ebul As, önceleri İslam dinine iman etmemiştir.

Hazreti Zeynep’in eşi Bedir gazasında esir olduktan sonra, zevcesinin yani, Hazreti Zeynep’i Medine’ye göndermek şartı ile serbest bırakılmıştır. Bunun üzerine sözünü tutarak kendi kardeşi ile geri göndermiştir, fakat kafirler Hazreti Zeyneb’i yoldan geri çevirmiştir.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Hazreti Zeyd bin Harise’yi Mekke’ye göndererek, Hazreti Zeyneb’i bir gece vakti Medine’ye kaçırmıştır. Ebul As, Hudeybiye gazasından sonra İslam‘a iman etmiştir. Daha sonra Hazreti Zeynep tekrar kendisine, yani eşi Ebul As bin Rebi’ye geri dönmüştür. Hazreti Zeynep hicretin 8. senesinde, 31 yaşında vefat etmiştir.

2. Hazreti Rukayye (r.a)

Peygamber Efendimizin ikinci Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya gelmiştir. Hazreti Rukayye çok güzel olduğu bilinmektedir. Ebu Leheb’in oğlu Utbe’ye nikahlanan Hazreti Rükayye “Tebbet” suresi nazil olunca, Utbe düğünden ve nikahtan vazgeçmiştir.

Daha sonra Hazreti Rükayye, Hazreti Osman ile nikahlanmıştır. Hazreti Osman ile 2 kere Habeşistan’a hicret eden Hazreti Rükayye 22 yaşında, Bedir gazasından önce hastalanmıştır ve Bedir zaferinin müjdesi Medine’ye geldiği gün vefat etmiştir.

3. Hazreti Ümmü Gülsüm (r.a)

Peygamber Efendimizin üçüncü Kızıdır. Ebu Leheb’in bir diğer oğlu olan 2. Oğlu Uteybe’ye nikahlandı ise de. “Tebbet ” suresi nazil olunca düğünleri olmadan ayrılmışlardır. Hazreti Rukayye vefat ettikten sonra, Peygamber Efendimiz Hazreti Ümmü Gülsüm’ü de Hazreti Osman ile nikahlamıştır. Hicretin dokuzuncu yılında ise Hazreti Ümmü Gülsüm vefat etmiştir. Cenaze Namazını Peygamber Efendimiz kıldırmış ve defin olunurken kabri yanında durmuş ve mübarek gözlerinden yaşlar dökülmüştür.

4. Hazreti Fatıma (r.a)

Peygamber Efendimizin dördüncü ve son kızıdır. Hazreti Ali’nin zevcesi ve Hazreti Ömer’in ise kayın validesidir. Hicretten 13 yıl önce, Mekke’de doğmuştur. Hazreti Fatıma 24 yaşında Peygamberimizin vefatından altı ay sonra vefat etmiştir. Hazreti Fatima’nın Hassan, Hüseyin adında 2 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı olmuştur. Peygamberimizin soyu Hazreti Fatima’dan gelmektedir.

Peygamber Efendimizin Erkek Evlatları

Peygamber Efendimizin pek değerli inşaallah cennet gençleri olan erkek çocukları.

 • Hazreti Kasım
 • Hazreti Abdullah
 • Hazreti İbrahim

1. Hazreti Kasım (r.a)

Peygamber Efendimizin 3 tane Oğlundan birincisidir. Bunun için, Hazreti Kasım’dan nispet ile Efendimize Ebul Kasım denilmiştir. Hazreti Kasım nübüvvetten önce Mekke’de dünyaya gelmiştir. Annesi, Hatice tül Kübra’dır. Hazreti Kasım 17 aylık iken vefat etmiştir.

2. Hazreti Abdullah (r.a)

Peygamber Efendimizin Hatice tül Kübra’dan olan son oğludur. Nübüvvetten sonra doğmuştur ve daha sütten dahi kesilmeden vefat etmiştir. Hazreti Abdullah’a Tayyib ve Tahir’de denilmiştir.

3. Hazreti İbrahim (r.a)

Peygamber Efendimizin Oğullarının üçüncüsüdür ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius’un Mısır valisi olan Mukavkis’in hediye gönderdiği ve Peygamber Efendimiz ile evlenen ve Peygamberimizin çok değer verdiği Maruye’nin oğludur. Hicretin 8. senesinde 1,5 yaşında iken vefat etmiştir.

Peygamber Efendimizin çocuklarının isimleri başlıklı konudan sonra Sitemizde yer alan Peygamber Efendimizin Hanımlarının İsimleri ve Evlilikleri Hakkında Bilgi başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

187 Yorum

 1. Insan ruhlarına fatiha okur güzel kardeşlerim Allah hepimizi onlarla orda haşreylesin amin

 2. Tertemiz, yalnızca Allaha adanmış hayatlar, teşekkürler kardeşim

 3. Peygamberimiz,kızlarını kaç yaşlarında evlendirdi?
  Hz.Ömer,Hz.Alinin kızını kendi nikahına istemiş midir?

 4. çok hüzünlü hepsi genç yaşta vefat etmiş ALLAH RAHMET EYLESİN MEKKANLARI CENNET OLSUN.

 5. Benim adim Zeynep peygamberimizin kizinininda adi Zeynep

 6. Bazı osmanlı Kaynakları nın bildirdiğine göre Peygamber efendimizin Dört OĞLU var olduğu yukarıda yazılı olan oğlu Abdullah Tayyibin bir diğer ismi Tahir olduğu yazılı, fakat Osmanlı Medrese kaynaklarında bunun yanlış olduğu ve Tahir isimli oğlunun Dördüncü oğlu olduğu bildirilkiyor. BİLGİNİZE

 7. Selamünaleyküm kardesim. Yazını yeni okuyorum fakat başarın için 1 Fatiha okudum. Umarım sınavın güzel sonuçlanmıştır.

 8. Ne mutlu bana babam abdullah ben fatuma yim bunun bereketini vede guzelliklerini yasiyorum hamdu senalar olsun torunumda fadime Sena

 9. İnşallah Sınavdan 100 alırım yarın sınav var ve bu arada adım HASAN HÜSEYIN Buda bana gurur veriyor ve yorumumu gördüyseniz Allah rızası için 100 almam için bir Fatiha okuyun.

 10. KENDİNİ ÇOK ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM ADIM EFENDİMİZİN İSMİ VE EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ İLE YAŞIYORUM ELHAMDÜLİLLAH.

 11. kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü adım peygamberimizin çocuklarından birinin ismi

 12. Bize din kültürü ödevinde çok yardım ettiniz teşekkürler . Bu arada Clash Royale oynayan var mı?

 13. bayıldım çok teşekkürler yazılıya çalışmama yardımcı oldu çok sağolun iyi ki yapmışsınız teşekkürler

 14. Allahım sen hiç kimseyi yetin ve öksüz bırakma:'(

 15. Allahım aen hic kimseyi yetim ve öksüz bırakma:'(

 16. Sen siz olmaz sen siz olmaz ❤ALLAH’IM❤ SEN BİZİ YARATTIN BİZİ SEVDİ BİZİ AFETTİN ALLAH’IM SANA DİLEKLERİMLE ÇOOOOOOOKKKKK TEŞEKKÜR EDİYORUM İYİKİ BİZİ YARATMIŞ VE SEVMİŞSİN

 17. Beğendiğseniz ne ya Türkçede ona beğendiyseniz denir.Önce Türkçeyi öğren ondan sonra ödev cevapları yaz.

 18. HAFİZE YUKARIYI BİR DAHA OKU.ZEYNEP 31 YAŞINDA ,FATIMA 24 YAŞINDA ÖLÜYOR.

 19. Herkese Teşekkürler Bunu Size Yazdım Peygamber Efendimiz (s.a.v.)
  Evlatlarını 4 kız 3 erkek evladını size yardım edebilmk için buraya yazdım beğendiğseniz yorumlara yazın sizi seviyorum ?
  Minecraft oynayan +1

 20. Selamûn aleykûm Peygamber efendimizin vefatini goren tek cocugu hz.fatima efendimizden 6 ay sonra vefat etmiştir nasil oluyorda peygamberimizin en uzun yaşayan cocugu hz.zeynep oluyor??

 21. İyi ki Müslüman iyi ki Müslüman bir ailem var ve peygamber kadar acı çekmesekte inşallah onun ümmeti olmaya çalışacağız.

 22. Allah bizi affetsin peygamber efendimiz in çok zor şartlarda koruduğu dinimizi biz şimdi koruyamiyoruz canimiz pahasina dinimize sahip çikalim dinimizi lütfen yayalim yer gök inlesin dinimiz yayilsin

 23. dinimizi canimiz pahasina koruyalim çünkü efendimiz kafirlerden dinimizi çok zor korudu bize emanet etti ve biz değerini bilmiyoruz hayirli kandiler Allah bizi affetsin

 24. Evet çünkü Hz Rukiye vefat edıyor ve peygamberimiz Ümmügülsümü HzOsman ıle evlendırıyor. Onun için Hz Osmana ıkı nur sahibi yani ”Zü’n-Nureyn” denıldı

 25. Çok güzel bir bilgi teşekkürler.Kızımın ismini rukayye bırakmak istiyorum anlamını biliyor musunuz?

 26. Evet doğrudur farklı zamanlarda Peygamberimizin iki kızı ile nikahlanmıştır ve bu nedenle Hazreti Osman’a Zinnureyn denilmiştir.

 27. Hazreti Rukayye ve Hazreti Ümmü Gülsüm hazreti Osman’la mı nıkahlanmış yoksa yazım hatası mı var. Bilgi için emeğinize sağlık Allah razı olsun.

 28. Gençler yazılı olmak için değilde o güzel insanın çocuklarını ve Hayatını bilmek bizin görevimiz olsun inşallah.

 29. sağ olun valla çok yardımınız oldu yoksa sınıftakilerin ağzına düşerdim.

 30. Çok sağol sunlar yazılım vardı Allah razı olsun onlardan da sizden de.

 31. Ne gûzel isimler ya resulallah. Sana şûkûrler olsun ya rabbim, böyle bir peygamberin ûmmeti olmak.

 32. İşte bee sizin sayenizde sözlüden 98 aldım teşekkür ederim .

 33. Çok teşekkür ederim yazara da siteyede SÜPERRR ya sağ olun.

 34. -Teşekkürler bu benim çok işime yaradı Hz. Muhammed’in hayatı için teşekkürler yapan kişiye çok minnettarım …

 35. Yarın okulda Din Kültürü yarışmam var.Allah razı olsun inşallah bizim grup kazanırız Allah’ın izniyle..Teşekkürler..:)

 36. 5 tane kalemim var 4 giiti geriye kaç kaldı<3 3

 37. Efendimiz (s.a.v.) ‘in erkek evlatları daha bebekken vefat etmişler. Biz “Allah evlat acısını kimseye yaşatmasın, herkes kaldıramaz.” diye dua ederken Efendimiz hayata gözlerini yummadan, 6 çocuğunun vefatını yaşamış, siz düşünün acısını.. Hangimiz kaldırabilirdik böylesine acıyı? Sana binler salat, binler selam olsun efendim..

 38. Gerçekten ödevime yardım ettiniz ALLAH RAZI OLSUN. Çok teşekkür ederim :)

 39. çok güzelde bir şey diycem KASIM diye PEYGAMBER EFENDİMİZİN çocuğu var mıydı?

 40. Ama Rukayye (r.a) Rukiye olmayacak mı ? bize din dersinde öyle öğretildide.

 41. Değerli ziyaretçimiz Hazreti İsa Peygamber Efendimizden çok daha önce yaşamış olan çok değerli bir peygamberdir. Bu isimde Efendimizin de bir çocuğu bulunmamaktadır.

 42. Teşekkürler birader yiğenimin adini Kasım koyduk Peygamberimizin oğlunun ismiymiş.

 43. Resulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bunu isitince: "AY VE GÜNEŞ ALLAH'U TEALANIN VARLIĞI VE BİRLİĞİNİ GÖSTEREN 2 MAHLUKTUR. KİMSENİN ÖLMESİ, KALMASI İLE TUTULMAZLAR. ONLAR GÖRÜNCE ALLAH'U TEALAYA HATIRLAYINIZ"., buyurdu. İbrahim vefat edince: "YA İBRAHİM! ÖLÜMÜNE ÇOK ÜZÜLDÜK. GÖZLERİMİZ AĞLIYOR, KALBİMİZ SIZLIYOR. FAKAT , RABBİMİZİ GÜCENDİRECEK BİR ŞEY SÖYLEMEYİZ" buyurdu.

 44. Allah'ım seni nasıl bir sınavdan geçirmiş sevgili Peygamberim (s.a.v).

 45. Değerli ziyaretçimiz güzel annemizin ismi Fatıma'dır (r.a), Zehra ise lakabıdır.

  Alıntı: inci
  Peygamber efendimiz Hz. Muhamed (S.A.V) kızının adı Fatıma tüz zehra mı yoksa sadece Fatıma mı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 46. Peygamber efendimiz Hz. Muhamed (S.A.V) kızının adı Fatıma tüz zehra mı yoksa sadece Fatıma mı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 47. saolun çok yardımcı oldu.diğer sitelerdeki gibi uzun değil kısa ve net.

 48. Değerli ziyaretçimiz, isteğiniz üzere küçük bir düzenleme yaptık. Faydası olması dileği ile…

  Alıntı: Hasan
  Zeynep (r.a.) hakkındaki açıklamalar, kullanılan ağır dil nedeniyle anlaşılmıyor. Herkesin anlayacağı bir dil kullanırsak..

 49. Zeynep (r.a.) hakkındaki açıklamalar, kullanılan ağır dil nedeniyle anlaşılmıyor. Herkesin anlayacağı bir dil kullanırsak..

 50. Çok güzel bilgiler, ALLAH onların önünü açık etsin kim yazdıysa çok güzel olmuş.

 51. Çok teşekkürler yazılıma yardımcı oldunuz çok teşekkürler yardımcı oldunuz :)

 52. Çok çok güzel sağ olun, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 53. Yüce Mevlamız Peygamber Efendimizin ve çocuklarına rahmet eylesin.

 54. Çok teşekkürlerimi sunarım derslerimde yardımcı kitabım, bu site benim.

 55. Derslerime çok katkısı olmuş sağ olun. ALLAH ne muradınız varsa versin…

 56. sağolun harika bi site olmuş yazılar da öyle .) Teşekkürler süper olmuş!

 57. Alıntı: menis
  Elinize kolunuza dilinize sağlık Allah tüm Müslümanlardan razı olsun (AMİN)


  Arkadaşa bütün içtenliğim ile katılıyorum.

 58. Allah size güç versin devamını da olur muhteşem bir site yazılar çok güzel. Çok başarılı. :)

 59. Alıntı: azgın kurt
  Vala benim proje için bu sayfaya girdim yani projeden 90 aldım bu sayfayı kurandan Allah razı olsun teşekkürler.

  Yalnız bir tane daha erkek çocuk var toplam 7 çocuk olması gerek.

 60. çok güzel olmuş, teşekkür ediyorum. Efendimizin değerli çocukları.

 61. Gerçekten bu ygs döneminde Hızır gibi yetiştiniz :)

 62. Derslerime çok katkıda bulundu. Çok güzel hazırlamışsınız…

 63. Vala benim proje için bu sayfaya girdim yani projeden 90 aldım bu sayfayı kurandan Allah razı olsun teşekkürler.

 64. Elinize kolunuza dilinize sağlık Allah tüm Müslümanlardan razı olsun. (AMİN)

 65. Elinize kolunuza dilinize sağlık Allah tüm Müslümanlardan razı olsun (AMİN)

 66. Peygamber efendimizin çocuklarının isimleri çok ama çok güzel çok şaşırdım.

 67. Çok çok teşekkür ederim sınava çalışmama çok yardımcı oldunuz Allah razı olsun.

 68. Çok teşekkür ederim sınava çalışmam da buyuk yardımınız dokundu Allah sizden razı olsun ☆★♡♥□■○●°•◇◆

 69. Emeğinize sağlık çok güzel olmuş!! Maşallah!! Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu