Genel

Peygamber Efendimize Hangi Mescidde Hangi Ayet Gelerek Müslümanların Kıblesi Kabe Olmuştur?

Medine-i münevvere de yapılmış olan mescidin kıblesi Mescid-i Aksa idi. Müslüman olanlar Hicret’ten önce ve sonra namaz kıldıklarında Kudüs’e yönelip kılarlardı. O zamanlar Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar aynı kıble yönüne dönüyorlardı.

Müslümanların namazda aynı yöne dönmeleri Yahudilerin yanlış konuşmalarına neden olmuştu. Diyorlardı ki Müslümanlar namaz kılarken bizim kıblemize dönüyorlar, demek ki bizim kıblemiz doğrudur, kıblemiz doğru ise dinimiz de doğrudur. O zaman dinimize niçin dönmüyorlar? diye konuşuyorlardı.

Peygamber efendimiz bunları duyup üzülüyor ve Kabe’ye doğru dönülmesini istiyordu.  İbn Sa’d bu konuda İbn Abbas’tan gelen şu rivayeti anlatır: Peygamber efendimiz Medine’ye hicret edince 16 ay Kudüs’e doğru namazlarını kıldı. Ancak Kabe’nin kıble olmasını çok istiyordu. Cebrail aleyhisselama şöyle buyurdu:

Ey Cebrail, çok arzu ediyorum ki Allah benim yüzümü Yahudilerin kıblesinden çevirsin.Efendimizin bu isteğine Cebrail (a.s.) şöyle cevap verdi: Ben sadece bir kulum. Sen Rabbine dua et ve Rabbinden iste.

Efendimiz (s.a.v) tekrar Kudüs’e yönelerek namaza durdu Ve başını semaya kaldırdı. Namazını daha bitirmemişti ki bu ayet-i kerime indi: (Ey Rasulüm, vahyin gelmesi için) yüzünün göğe doğru aranıp durduğunu görüyoruz. Bunun için seni razı olacağın bir kıbleye çevireceğiz. Artık yüzünü Mescid-i Haram’a [Kâbe’ye] doğru çevir. Ne şekilde olursanız yine yüzlerinizi Kâbe tarafına döndürünüz. (Bakara, 144)

Bu ayeti kerime iner inmez Peygamber efendimiz namazın içinde olduğu halde yüzünü Kâbe’i Şerife doğru çevirdi.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu