AhlakSorularınız

Peçete Satan Çocuğun Kalbini Kırdım Çok Pişmanım Ne Yapmalıyım?

Bu soruyu soran ziyaretçimiz başına gelen bir olayın sonucu olarak şöyle bir soru soruyor. Peçete satan çocuğun kalbini kırdım çok pişmanım bunun için ne yapmalıyım?

Soru: Çocuğun Kalbini Kırdım Çok Pişmanım Ne Yapmalıyım?

Peçete satan çocuğun kalbini çok kırdım ve çok pişmanım. Olay tam anlamıyla şöyle oldu. AVM den çıkmıştık 2 arkadaşımla orada peçete satan çocuklar vardı. Bunlara anlam veremediğim bir şekilde sinir oldum. Daha öncesinde böyle bir kaç çocuk aynı AVM çıkışı gelip çok sinir bozucu şeyler yapmıştı. Onlardan biri gibi düşünüp sinir oldum galiba, peçete satmak için yanımıza geldi. Bende kaybol dedim, nereye dedi, kaybol dedim. Nereye deyince elindeki peçeteye vurdum. Sonra bir anda çok pişman oldum, yerden peçeteyi alıp özür dilemeye gittim. Ama çocuk bağırdı az zaman geçtikten sonra bir daha gittim özür dileyip peçete alacaktım. Ama çocuk bu sefer de olay çıkaramaya çalıştı, bağırmaya başladı bana küfür etti. Falan demeye başladı, ben sakin sakin özür diledim. Ama kabul etmedi çok pişmanım bunun için ne yapmalıyım?

Cevap: Kalbini Kırdığınız Çocuğun Gönlünü Almalısınız

Değerli ziyaretçimiz, yaptığınız hatanın hemen farkına varıp bu kadar pişman olmanız güzel bir davranıştır. Bu durum sizin özünüzde gerçekten çok iyi biri olduğunuzu gösterir. Ancak öfke çok tehlikeli bir haldir. Peygamber Efendimiz öfke ateştendir buyurmaktadır. Konuyla ilgili hadisi şerif söyledir.

Öfke şeytandandır. Şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateş ancak suyla söndürülür. Öyle ise biriniz öfkelendiği zaman abdest alsın.

(Camiussağir – 2080)

Önce bu durumun farkında olmalısınız. Zira anladığımız kadarı ile zaten siz bu sorunun farkındasınız. Bu tür durumlarda duada çok önemlidir. Sinirleneceğinizi anladığınız vakit La Havle çekmeniz faydalı olacaktır. La Havle duası için sitemizde bir konu bulunmakta istifade etmelisiniz.

Şunu unutmayın karşınızda ki her insan sizin gibi hemen hatasını anlayıp öfkesini yatıştıramayabilir. Bu nedenle çocuğun göstermiş olduğu tavrı hoş karşılamalısınız. Dolayısı ile tövbe etmeli ve imkan olduğu taktirde başka bir zaman o çocuğun gönlünü almalısınız.

Sizi Asıl Öfkelendiren O Çocuk Değildir

Sorunuzdan anlaşılıyor ki siz aslında peçete satan çocuğa değilde daha önce rastladığınız çocuğa sinirlenmişsiniz. Tabiri caizse, sinirinizi bu çocuktan çıkarmışsınız. Yaşamış olduğunuz pişmanlığın ise en büyük nedeni budur. Bununla birlikte belli ki siz bunun farkındasınız. Bu çok güzel bir ahlaktır.

Özetle, varmış olduğunuz bu bilinç sizin için büyük bir nimettir. Aslında sizin bizim bu cevabımıza dahi ihtiyacınız yoktur. Siz asıl yapmanız gerekeni biliyorsunuz ve elinize ilk fırsat geçtiğinde bunu yerine getirmelisiniz. Yüce Mevla’mıza emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu