DuaSorularınız

Pazartesi ve Perşembe Günleri Hangi Dualar Okunmalı?

Öğrendiğim kadarıyla dinimizde Pazartesi ve Perşembe günleri çok  önemliymiş. Benim sorum bu günlerin önemi nedir? ve bu önemli günlerde hangi dualar okunmalı?

Öncelikle haftanın günleri hakkında bir hadisi şerife yer verelim. Bu konu ile alakalı hadisi şerif şu şekildedir:

“Allah, toprağı cumartesi günü yarattı. Oradaki dağları pazar günü, ağaçları pazartesi günü, sevilmeyen şeyleri salı günü, nuru çarşamba günü yarattı. Hayvanları yeryüzüne perşembe günü yayıp dağıttı. Adem’i yaratılanların sonuncusu olarak cuma gününün son saatlerinde, ikindiyle akşam arasında yarattı.”

(Müslim, Münâfıkîn 27. Ayrıca bk. Ahmed İbni Hanbel, Müsned, II, 327)

Pazartesi ve Perşembe Gününün Önemi

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Pazartesi günü dinimizde büyük önem arz eden günlerdendir. Tabi bunun pek çok sebebi vardır. Peygamber Efendimizin doğduğu günü pazartesi günüdür.

“Ben o gün (pazartesi) dünyaya geldim ve o gün peygamberlik verildi veya bana vahiy indirilmeye başlandı.”

(Müslim, Sıyam, 197.)

Bununla birlikte amellerin bu günde Yüce Mevla’mızın huzuruna melekler tarafından çıkarılması bu güne özel bir önem kazandırmaktadır.

Perşembe günün önemi ise yine pazartesinde olduğu gibi kulların amellerinin Yüce Mevla’mızın huzuruna çıkarılmasındandır. Bununla birlikte Perşembe günü Cuma gününün habercisi olması da bu güne ayrı bir önem kazandırmaktadır. Unutmayın ki İslam dininde ikindi namazından sonra bir sonraki gün başlamaktadır. Dolayısı ile bizim Perşembe akşamı diye zikrettiğimiz akşam aslında Cuma akşamıdır. Bu nedenle İslam dininde halkın tabiri ile Perşembe akşamlarının ayrı bir yeri vardır.

Pazartesi ve Perşembe Günleri Yapılacak Dualar, İbadetler

Özetle, özellikle Pazartesi ve Perşembe günleri okunacak özel bir dua kaynaklarımızda bulunmamaktadır. Okunacak dualar konusunda alimlerimizin tavsiyeleri vardır. Hadisi şeriflere baktığımız taktirde pazartesi günleri yapılacak en güzel ibadet oruç tutmaktır.

“Allah Rasulü, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çokça özen gösterirdi.”

( Tirmizi, Savm,44; Nesai,sıyam, 36; İbn Mace, Sıyam, 42; Ahmed b. Hanbel 6/80.)

Tabi ki pazartesi ve perşembe günleri dualar edebiliriz. Fakat özellikle hadislerde yer alan ve pazartesi ve perşembe gününde okunacak bir dua tavsiye bulunmamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ibadetler en güzel dualardır. Bu devamlı bu sitede yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz. Namaz ibadeti en büyük duadır ve bu duadan daha büyük bir dua var ise oda namaz bitiminde tesbihattan sonra yapılan samimi dualardır.

Pazartesi ve Perşembe günleri Yasin suresini, Delailül Hayrat duasını okuyabiliriz.

Eğer bunu yapmaya güç yetiremiyor ise Rabbena Atina ve Rabbenağfir dualarını okumanın da büyük hayırları olacaktır.

Cuma günü okunacak duaları Perşembe günleri de okuyabilirsiniz. Bununla birlikte Perşembe günlerini de oruçlu geçirmenin büyük faziletleri vardır.

Perşembe günleri için okuyabileceğiniz dua ve sureler hakkında Cuma Günleri Hangi Duaları ve Sureleri Okumalıyız ? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu