Hadisler

Pazartesi Günü İle İlgili Hadis-i Şerifler

Pazartesi gününün İslam dininde ayrı bir yeri vardır. Bu konuda sizleri Pazartesi günü ile ilgili Hadis-i Şerifleri aktarmaya çalışacağız.

1. “Allah Rasulü, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çokça özen gösterirdi.” ( Tirmizi, Savm,44; Nesai,sıyam, 36; İbn Mace, Sıyam, 42; Ahmed b. Hanbel 6/80.)

2.  Ebû Hüreyre şöyle dedi:   Bir gün Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem elimi tutarak şöyle buyurdu:  “Allah, toprağı cumartesi günü yarattı. Oradaki dağları pazar günü, ağaçları pazartesi günü, sevilmeyen şeyleri salı günü, nûru çarşamba günü yarattı. Hayvanları yeryüzüne perşembe günü yayıp dağıttı. Âdem’i yaratılanların sonuncusu olarak cuma gününün son saatlerinde, ikindiyle akşam arasında yarattı.” (Müslim, Münâfıkîn 27. Ayrıca bk. Ahmed İbni Hanbel, Müsned, II, 327)

3.  “Ameller, Cenab-ı Hakk’a pazartesi-perşembe günleri arz olunurlar. Ben istedim ki Cenab-ı Allah’a amelim arz olunurken oruçlu olayım.” (Tirmizi, Savm, 44; Nesai, Sıyam, 70)

4. “Her Pazartesi ve Perşembe günü ameller Allah’a arz olunur.” (Müslim, Birr, 36)

5. Başka bir rivayette de Rasulullah’a, (asm) pazartesi günü tutulan oruçtan sordular. Peygamber Efendimiz (asm):

6. “Ben o gün dünyaya geldim ve o gün peygamberlik verildi veya bana vahiy indirilmeye başlandı.” buyurmuşlardır. (Müslim, Sıyam, 197.)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu