İslam Alimi

Parfüm Sıkmak Abdestimizi Bozar mı?

Parfüm sıkmak abdestimizi bozar mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde bir Müslümanın alkol içeren herhangi bir maddeyi zaruret olmadan kullanması caiz değildir. Bu önemli bilgiyi verdikten sonra kullandığınız parfümlerde alkol olmadığından  emin olmalısınız. Eğer alkol var ise hüküm olarak bu tür parfümler abdesti bozmamaktadır. Ancak bildiğiniz üzere abdeste kendi başına bir ibadet olsa da aynı zamanda abdest bir çok ibadeti yapabilmemiz için gerekli bir şarttır.

Örneğin abdestlisiniz ve alkol içeren bir parfüm kullandınız.  Namaz vakti geldiğin namazınızı kılacaksınız veya Kuran ı Kerim okuyacaksınız. Bu durumda parfümün sıkıldığı bölge yıkanmalıdır. Zira haram olan bir şeyle helal olan bir ibadeti yeri getirmek yanlış olacaktır.

İslam Dini Parfümü Yasaklamıştır, Ancak Güzel Kokuyu Tavsiye Etmiştir

İslam dini parfümü yasaklamıştır diyoruz. Çünkü parfüm deyince insanlar alkol içeren kokuları kast etmektedir. Halbuki İslam dininde güzel konu önemlidir. Zira Peygamber efendimiz bir hadis i şerifinde koku ile alakalı şöyle buyurmaktadır:

 (2137)- Hazreti Enes (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Bana, (dünyanızdan) koku ve kadın sevdirildi. Gözümün nuru ise namazda kılındı.” [Nesâî, İşretu’n-Nisâ 1, (7, 61).]

Peygamber Efendimizde güzel kokular kullanmış ve ümmetine tavsiye etmiştir. Ancak kişi bunu kendi için yapmalıdır. Örneğin bir bayan veya bir erkeğin koku sürünmeyi abartarak karşı cinsin dikkatini çekmeye çalışması caiz olmamaktadır. Kişi toplum içinde kötü kokudan arınmalıdır ve bunun ölçüsünü kaçırmamalıdır. Aksi taktirde koku sürünen kimse İslam dininin tavsiye ettiği bir şeyi yapacağım derken karşı cinsin şehvetini harekete geçirerek hem kendini, hemde çevresinde ki insanları günaha sokabilmektedir. Bir Müslüman bunun bilincinde olduğu sürece güzel kokular süründüğü taktirde bir sünneti yerine getirmiş olmaktadır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ