İslam Alimi

Para Benim Değilmi İster Faize Yatırırım ister Yatırmam Bu Doğru mudur?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

faizzz
Hayır, Yanlıştır Kardeşim ,işte bu iş böyle değildir ve de doğru değildir. İnsan kul olarak bu dünyaya geliş amacımız ve maksadımız vardır bunu herkes bilir burada uzun uzun anlatmam gerek yok. Kişi tek başına dünyada yaşamıyor ve yaşamak içinde gönderilmedi. Toplumla birlikte el ele birbirine yardım ederek yaşamak için gönderildi. Birisinin sıkıntısı var ise birlikte o sıkıntıyı gidermek ve yardımlaşmak için gönderildik bu âleme. Şimdi paraya ihtiyacı olan bir din kardeşin yanına gelse, kardeşim benim şu kadar paraya borca ihtiyacım var , sende de var ise bana ver ben sıkıntımı gidereyim, elim bollaşınca sana vereyim, sende de var para verdin kardeşine, kardeşin sıkıntısını giderdi ve daha sonra sana gülümseyerek rahat ve huzurlu bir şekilde verdi ve toplumsal bir sıkıntı ortadan kalktı, yardımlaşma ile yüce Allah’ın emri yerine getirildi.

Diğer açıdan bakalım paran var bankaya faiz kazanmak ”haksız kazanç” kazanmak için bankaya yatırdın ve bir din kardeşin yanına geldi, senden sıkıntısını gidermek için yanına geldi senden borç para istedi hali ile sende nakit para olmadığı için veremedin ve bu din kardeşin zaten zor durumda, daha da zor duruma girerek bankadan, yüksek faizle borca girmesine neden oldun. Faize girmen ile veya girmemiz ile toplumun, yardımlaşma sistemini çökerttiğimiz için günaha girdik.

Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alış veriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedi kalacaklardır.(Bakara Suresi), 275. Ayet  )

 
Diğer bir açıdan Allah sana güç kuvvet verdi, çalışma isteği verdi kazandın, işte o kazancı kendin değil yüce Allahın yardımı ile kazandın,sağlıklı olmasaydın o parayı nasıl kazanacaktın?. İlk başta dediğim gibi kişi tek başına yaşamak için değil toplumla beraber yaşamak ve yardımlaşmak için dünyaya gelmiştir o nedenle” Para benim değimli ister faize yatırırım ister yatırmam söylemi” ne kul olarak, nede insan olarak nede yüce dinimiz ”İslam “ adına doğru değildir YANLIŞTIR. Bundan ne Allah hoşnut olur  ne de nur Peygamber razı olur. Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ