İslam Alimi

Özel Durumlarda Namaz Tesbihatını Kısalta Bilir miyiz?

Ramazanda akşam namazında camide bazen müezzinlik yapıyorum, camide az cemaat olduğu için kısa kesip tesbih dualarını okumasak olur mu ?Velahavle vela kuvvete illabillahil aliyil azimden sora tesbih duası yapmayıp veme erselneke ille rahmetellil alemin diyebilir miyiz? Yoksa başka bir eklememi yapmamız mı gerekir cevaplandırırsanız çok teşekkür ederim saygılar..

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bildiğiniz üzere namaz tesbihatı konusunda bir hadis vardır. Namaz tesbihatları bu hadisten yola çıkarak yapılmaktadır. Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır? başlıklı konuda sizlere sunduğumuz tesbihat ise zaten namaz tesbihatının en kısa şeklidir.

Fakat özel durumlarda örneğin bayram namazlarında ki gibi tesbihat yapılabilir. Bilindiği üzere bayram namazlarında müezzin “Sübhanellahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” duasını sesli bir şekilde okur ve bir defa “Sübhanellah” bir defa “Elhamdulillah” ve bir defa “Allahu ekber” dedikten sonra “La ilahe illallahu vahdehu la şerikeleh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir.” Duasını okur ve cemaat duaya başlar.

Böylece tesbihat kısalmış olur ve bayram telaşında olan Müslümanlar evlerine dağılırlar. Tesbihat farz değildir, sünnet bir ibadettir. Yapılmasında sayısız faydalar vardır. Özel durumlarda hiç yapılmamasının dahi bir mahsuru yoktur. Malum Ramazan yaza denk geldiği şu günlerde geceler kısa olduğundan cemaati de fazla tutmamak adına bu uygulama yapılabilir. Bunda bir mahsur yoktur. Fakat bu sünnet mümkün olduğunca daha doğrusu özel durumların dışında terk edilmemesi İslam dinine ve dolayısı ile sünneti seniyye ye daha uygun olacaktır. Bununla birlikte cemaat ibadet ve hayır için camiye geliyor ki tesbihatta büyük bir ibadettir. Bunun yanı sıra cemaatten bazı kimseler bu uygulamanızı yadırgaya bilir. Özetle, bahsettiğiniz uygulamayı yapmanızda bir mahsur yoktur. Fakat bu uygulama için imam efendininde fikrini almalı ve imam ile birlikte ortak bir karar vermeniz en güzeli olacaktır. Selam ve dua ile.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ