Kadın

Otobüste, Parkta Kişinin Karşı Cinsin Yanında Oturmasının Hükmü Nedir?

Otobüste ya da parkta kişinin karşı cinsin yanında oturmasının hükmü nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bir kadının tesettürü nasıl olursa olsun, beraberinde üçüncü bir kişi olmadan başka erkekle yan yana bulunması İslam dininde caiz olmaz. Başka kişiler varsa veya mecburiyet ihtiyaç söz konusu ise, bir yerde edep çerçevesinde oturabilir, ihtiyacını hallettikten sonra da o yerden ayrılabilir.

Böyle bir olay genellikle toplu taşıma araçları, resmi yerler gibi insanların çok olduğu ortamlarda söz konusu olabiliyor. Bu yerlerde de zaten mecburiyet olmasa, ya da bir iş meselesi olmasa ne o yerlerde kişi olur ne de o ortamlarda oturur. Park ya da çay bahçelerinde erkek ve kadınların birlikte oturmasına gelince bu durumda bir mecburiyet olmadığından İslam dininde bu gibi yerlerde birlikte oturmak doğru değildir.

İnsanların bilmesi gereken husus şöyledir ki  Tesettürlü olan bir hanım yalnızca giyimiyle değil, kendini bir bütün haliyle koruyarak tesettürün hakkını vermiş olur. Tesettür sadece giyim değil konuşmak yürümek bakmaktır da Tesettürlü bir kadın izzetini, iffetini, edebini ve ağır başlı olduğunu her durumda insanlara hissettirirse, gerçekten tesettürün hakkını vermiş olur.

Hazreti Ali (radıyallahü anh), Allah Rasülü (sallallâhü aleyhi vesellem) Efendimiz’in şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:   

Haya güzeldir, ancak hanımlarda daha güzeldir.” Efendimiz bizlere bu hadiste tesettürün edep ile süslenmesini tavsiye etmektedir. (Deylemî, Müsnedül-Firdevs, 3/92)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Ben evlenmeyi düşündüğüm insanla ailelere haber vermeden önce halka açık, uygun bir mekanda tanışıp, çay içmeyi istiyorum sakıncası var mı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu