Abdest

Oruçluyken Banyo Yapabilir miyiz? Gusül Alabilir miyiz?

Hayırlı günler hocam, Oruçluyken banyo yapabilir miyiz? Yapabilirsek nelere dikkat etmeliyiz? Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap: Oruçluyken Banyo Yapabilir miyiz? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değerli ziyaretçimiz, oruçlu iken gusül almakta veya banyo yapmakta bir mahsur yoktur. Ancak keyfi banyo yapmaktan uzak durulmalıdır. Zira bilindiği üzere banyo yaparken yanlışlıkla su yutma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle zaruri olmadıkça banyo yapmaktan veya gusül almaktan kaçınılmalıdır. Bu konu ile alakalı hadis i şerif şu şekildedir.

Hazreti Aişe ile Ümmü Seleme validelerimiz Peygamberimiz (s.a.v.)’in Ramazanda imsak vaktinden sonra gusül abdesti aldığını haber vermişlerdir.

Ebu Bekr Ibnu Abdirrahman’in anlattığına göre, babası, Mervan’a Hazreti Aişe ve Ummu Seleme (r.a)’nin kendisine sunu haber verdiklerini söylemiştir: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) Ramazan ayında, rüya sebebiyle olmaksızın cünüb olarak fecir vaktine ulaştığı olurdu da, kalkıp yıkanır ve orucunu tutardı.”

 Buhari, Savm 22, 25; Muslim, Siyam 76, (1109); Muvatta, Siyam 12, (1, 291); Ebu Davud, Savm 36, (2388, 2389); Tirmizi, Savm 63, (779); Nesai, Taharet 123, (1, 108).

Bu hadis i şerife göre geceden cünüp olarak imsak vaktine girmek oruca zarar vermemektedir ve oruçlu iken boy abdesti almak da orucu bozmaz.

Oruçluyken Banyo Sıkça Sorulan Sorular

Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır mı?

Örneğin rüyalanma gibi durumlarda ibadetlerimize devam edebilmemiz için Gusül abdesti almalıyız. Dolayısı ile Oruçlu olmanız gusül abdesti almanıza engel değildir. Ancak banyoyu gereksiz yere uzatmamalısınız. Bununla birlikte boğazınıza su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamın aleykum hocam ben imamhatipe gidiyorum. Kuran hocamız ezan ve imsak vakti farklı dedi orucu ezan okuyana kadar yiyin için değil dedi ezandan 20 dakika önce bırakmalıymısız ve bir çok insan bunu böyle değilde ezana kadar yiyip içiyorlar koskoca diyanet yalan mı söylüyor hocam ya.

    1. Hocanız için bir şey diyemeyiz. Ancak İslam dininde oruç imsak vaktinde başlamaktadır. Ramazanda ise ezan imsak vaktinde okunmaktadır. Dolayısı ile ezandan bir iki dakika önce yeme içmeyi bırakmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu