Genel

Oruçluya İftar Ettirmenin Sevabı Nedir?

Ramazan Ayı yaklaşıyor iftar ettirmenin mükafatlarını merak ediyorum açıklarsanız sevinirim.

Değerli ziyaretçimiz, yemek yedirmenin çok mükafatı vardır. Hele ki oruçlu bir kişiye yedirmek daha çok sevaptır. iftar ettiren Oruç tutanın sevabı kadar sevap alır, oruçlu kişinin sevabından asla eksilmez.

“Her kim oruçluya bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyle bir su içirilecektir ki, Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir.” 
(Münzirî, et-Tergib ve´t-Terhib, II / 94-95)

Falan kişi beni çağırmıyor ben niye çağırayım demeyelim .İftara çağırırken de, giderken de sadece Allah’ın rızasını gözetmeliyiz.
Fakir olan kimselerin davetine gitmeyip de, zengin olana gitmek hiç hoş bir davranış değildir. Düğün yemeğine gitmek sünnet, diğer ziyafetlere gitmek ise müstehaptır.
Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki haklardan biri de, davetine gitmektir.

Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: (Davete icabet ediniz)(Müslim)

Diğer bir Hadis-i şeriflerde buyruldu ki: (Müslüman kardeşine ikram eden, Allah’ü tealaya ikram etmiş olur.) [İsfehani]
(İki kişi birden davet ederse, kapısı yakın olana icabet et! Çünkü kapısı yakın olanın hakkı daha önce gelir.) 
[Buhari]
(Davete icabet etmeyen, Allah’a ve Resulüne asi olmuş olur.)
[Buhari]

Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Ey insanlar, büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başınıza geldi. Bu öyle bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır.” Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da Cehennemden kurtuluştur”.

Hadisi şeriflerden de anlaşıldığı üzere Bu değerli ayı iyi değerlendirmeli ve bu güzel sevaplarından mahrum kalmamalıyız.

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu