GenelOruç

Oruçlunun Kumar Oynaması Orucuna Zarar Verir mi?

Oruçlunun kumar oynaması orucuna zarar verir mi?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Müslüman kimse her zaman ve de her yerde her koşulda kendisini haramlardan korumalıdır. Bilhassa en önce oruç olmak üzere ibadet konusunda yoğun geçen Ramazanı şerif ayında çok daha dikkatli davranmalıdır.

Dinimizde Orucu bozan şeylerin içinde kumar ya da şans oyunları oynamak olmakla birlikte, oruç tutan kişinin bütün günahlardan haramlardan kaçınarak oruç ibadetinin niyetine uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir.

Hazreti Peygamber (s.a.v.) efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur.” (Buhari, Savm, 8)

Bu hadisi şeriften anladığımız kadarıyla Oruçlu olan kişinin yalan söz konuşmaktan ve de yalan sözlerle iş yapmaktan uzak durması gerektiği gibi kumar ya da şans oyunlarını oynamak ve de haram olan işlerle uğraşmaktan da kesinlikle uzak durması da gerekmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu