Oruç

Oruca Ne Zaman Niyet Edilir?

Hocam biliyoruz ki ibadetlerde niyet çok önemlidir. Ramazana sayılı günler saymaktayız. Size sorum Oruca tam olarak ne zaman niyet etmeliyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, evet sizinde belirttiğiniz gibi İbadetlerde niyet çok önemlidir. Peki, Oruca Ne Zaman Niyet Edilir? Asıl olan, lafzi niyetten çok, kalben niyet etmektir. Bu yönden oruca niyet etmek insanın oruç tutmanın bilincinde olması anlamına gelmektedir. Sahura kalkmak oruç için fiili bir niyettir. Bir kimse sahura kalkmamış olsa bile sabah bu bilinç içinde ise niyetli sayılır.

Oruç için niyetin vakti, akşam namazı vaktinin girmesiyle beraber başlar. Ramazan günü, belirlenmiş adak ve nafile oruçlarda ise niyet, öğle namazına yaklaşık bir saat kalana kadar devam edilebilinir. Bunların dışındaki, kefaret, kaza, günü belirlenmemiş adak oruçlarında ise “imsak”ten önce niyet edilmesi şarttır. Ancak Şafi mezhebine tabi olan kardeşlerimiz sahur vaktinde veya ertesi gün öğle namazına kadar niyet ederken dille etmeye özen göstermelidirler. Zira şafi mezhebinde dille niyet kalbi niyet kadar önemlidir.

Özetle, niyetlerimizi sahur yaptıktan sonra sabah ezanı okumadan yapmak en güzeli olacaktır. Örneğin Ramazan orucuna niyet edeceğiz. “Ya Rabbi senin rızan için niyet ettim, bu günkü Ramazan orucunu tutmaya” şeklide niyet edebiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu