Oruç

Oruca Başlamak İçin Hilalin Görülmesi Şart mıdır?

Oruca başlamak için hilalin görülmesi şart mıdır? Zira bazı hocalar hilalin görünmesi şarttır diyor, bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Kameri aylar demek, isminden de anlaşıldığı üzere başı ve bitişi ayın durumuna göre belirlenen aylar demektir. Ramazanı şerif orucu da, ramazan ayında olduğundan ve ramazan ayı da ay takvimine göre her yıl değiştiğinden dolayı, oruç tutabilmek için ilk önce, ramazan ayının geldiğini tesbit etmek gerekir. Peygamber (s.a.v.) efendimiz şöyle buyurmuştur.

“Hilali (Ramazan hilalini) görünce oruca başlayınız ve hilali (Şevval hilalini) görünce bayram ediniz. Hava bulutlu olursa içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayınız.” (Buhari, Savm, 5, 11; Müslim, Sıyam, 3-4, 7-10)

Hadisi şeriften anladığımız hilali çıplak gözle görmedikçe oruç tutmaya başlanmayacağı ve de bayram edilmeyeceğini anlatmaktadır. Diğer bir rivayette Peygamberimiz (s.a.v.);

“Biz ümmi bir toplumuz; hesap ve okuma yazma bilmeyiz. Şunu biliriz ki ay, ya 29 ya 30’dur.” (Buhari, Savm, 11, 13; Müslim, Sıyam, 15; Ebu Davud, Savm, 4) buyurarak, kameri ayların belirlenmesinde hesap yönetimine de başvurulabileceğine işaret etmektedir.

Çıplak bir gözle görelim veya görmeyelim ay hareketlerine devam etmektedir. Hilali gözlemlemenin nedeni Ramazanı şerif ayının girip girmediğini belirlemektir. Bu nedenle, hilali çıplak gözle görme dışında, bizleri bu amaca ulaştıracak diğer yöntemlerden yararlanmak da elbette mümkündür.

Peygamber (s.a.v.) zamanında yeni ayın girdiğini en iyi çıplak göz ile ortaya koymak mümkündü bugün ise, teknolojik imkanlar ayın hareketleri hususunda en ince ayrıntıyı izleme imkanı sunmaktadır.

Zamanımızda astronomi ilmi ilerlemiş, artık ince astronomik hesaplar yoluyla, gelecek birkaç yıllık namaz vakitlerini gösteren takvimler hazırlama imkanı bile meydana gelmiştir. Böylelikle kameri ayların başlangıçlarını hesap yöntemiyle belirlemek de meşrudur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu