Oruç

Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Vermeli?

Her sene Ramazan ayında oruç tutmaktayız. Tabi olarak oruç tutmaya ehil olmayan kimseler bulunmaktadır. Şimdi oruç tutamayanlar ne kadar para vermeli konusuna cevap vermeden, kimlerin oruçları yerine para verebileceklerini açıklayalım.

Oruç tutmanın para yani fidye verebilecek kimseler sadece her geçen gün bünyesi biraz daha zayıflayan hastalar ve yaşlılar verebilirler. Bu karar verecek ehli iman ve İslam dini hassasiyetlerini taşıyan bir doktordur. Bu konuya çok dikkat etmeliyiz ,yani bu konuya karar veren biz olmamalıyız. Çünkü bu ciddi bir konudur ve farkında olmadan günaha dahi girebiliriz. Bir kimse bu verilecek fidyeleri yani ücretleri kesinlikle bakmakla yani geçimini sağlamakla yükümlü olduğu bir yakınına veremez. Fidye Ramazan ayının başında veya sonunda verebilir. Bir kimse bu fidyeyi sağlığında ödeyemez ise, fidyenin ödenmesini vasiyet etmesi gerekmektedir

Hanefi Mezhebinde Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Vermeli?

Hanefi mezhebinde fidye vermesi gereken bir kimse eğer gıda cinsinde verecek ise altmış fakiri iki öğlen veya akşam yemeğinde doyurmalıdır. Elden verecek ise atmış kişinin her birine 1.66 kg buğday veya 3,334 kg arpa vermelidir. Eğer para olarak verecek ise bulunduğu senede belirlenen fitre yani fıtır sadakasının miktarını vermelidir. Örneğin şuanda 2013 yılındayız ve Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu bu yılki fitre miktarını asgari 9.25 lira olarak belirlemiştir. O halde otuz muhtaç kişiye bu ücret ödenmelidir.

Şafi Mezhebinde Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Vermeli?

Şafi mezhebinde fitrenin miktarı bir sâ’dır bu ise 2,166 kg. denk gelmektedir. Fitre ödemesi yalnızca buğday, arpa gibi kişinin bulunduğu toplumda çoğunun tükettiği bir gıda cinsi olmalıdır. Şafi mezhebinde birçok kimsenin yanıldığı bir nokta ise fidyeyi bir para olarak vermeleridir. Hal bu ki Şafi mezhebinde gıda maddelerinin dışında bu maddelerin kıymeti değerinde para olarak fidye vermek caiz değildir. Bu konuya dikkat etmeliyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu