İslam Alimi

Oruç Nasıl Tutulur?

Hocam oruç ibadetini nasıl yerine getirmeliyiz, kuralları nelerdir? Oruç nasıl tutulur?

Cevap: İslam dininde çok önemli bir yeri olan Oruç ibadeti imsak vaktinden güneşin batmasına kadar olan zaman zarfı içerisinde akıl sahibi bir insanın yeme, içme ve cinsi münasebeti terk etmesi ile icra etmesi gerekmektedir. Oruç tutacak kimse öncelikle oruç ibadeti için niyet etmelidir. Niyet ise şöyle yapılmaktadır: “Niyet ettim Allah rızası için yarın oruç tutmaya”.

Oruç tutacak kimse bu niyeti dil ile yapar iken kalp ile tasdik etmelidir . Oruç tutmak için sahura kalkan kimse aynı zamanda yapmış olduğu fiil ile oruca niyet etmiş olur. Bu konular ile birlikte niyet konusunda önemli bir noktada şudur. Oruca niyetlenmiş olan bir kimse oruç tuttuğu gün, güneş tepe noktasına gelmeden niyetini yapmış olmalıdır.

Oruçlu kimse imsakın girmesi ile yeme ve içmeyi eşi ile cinsi münasebeti akşam ezanı vaktine kadar terk eder. Oruçlu bir kimsenin iftarı geciktirilmemesi İslam dininde hiç hoş görülmeyen bir davranıştır. İftardan önce dua okunması ise hayırlı amellerden biridir. Örnek bir duayı şöyle zikredebiliriz: “Allah’ım senin için oruç tuttum, sana iman ettim, sana güvendim ve dayandım, senin lûtfettiğin rızık ile orucumu açıyorum, geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla Rabbim!”

Oruçlu bir kimsenin yapmasında hayırlar olan bir dua ise Peygamberimizin yaptığı şu duadır: “Allahım! Her şeyi kuşatan rahmetinle senden beni bağışlamanı diliyorum! Susuzluk gitti, damarlar ıslandı ve inşaallah sevap kazanıldı. Allah’ım senin için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açtım.”


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ