Oruç

Oruç Kefareti Nedir?

Oruçlarımızı özellikle ramazan aylarında tutmaktayız. Bazı durumlarda ise kefaret gerekmektedir. Peki, Oruç kefareti nedir? Bu konuyu kısaca açıklar mısınız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Şüphe yok ki Oruç ibadeti büyük bir ibadettir. Oruç ibadetine başladıktan sonra bitene kadar yani iftar oluncaya kadar insan üzerinde bir borç olur ve Onu bozmak günahtır. Farz olan Ramazan orucunun dünyevi cezası kefarettir. Keffaret ise 60 günlük oruç olup bir gün de kazası olmak sureti ile 61 gündür. Ramazan orucu dışındaki diğer oruçları yalnızca kaza etmek yeterlidir.

Orucu bozan şeylerin bir kısmı yalnız kazayı icap ettirir. Bu durumlar sadece çok zaruri durumlardır. Bunun dışında ki durumlar için kefaret gerekmektedir. Şöyle ki kendisinde gıda, deva, lezzet ve menfaat bulunan bir şey yemek orucu bozar kefaret gerektirir bu ise 60 gün oruç tutmayı gerektirir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. “Şöyle ki kendisinde gıda, deva, lezzet ve menfaat bulunan bir şey yemek orucu bozar kefaret gerektirir bu ise 60 gün oruç tutmayı gerektirir.” bunu ayetle açıklar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu