Sözlük

Ortodoks Nedir?

İslam aleminin de zaman zaman duyduğu Ortodoks Nedir?kavramı hakkında İslami ölçülerde bilgiye bu konuda ulaşabilirisiniz.

Ortodoks kelimesi, Hristiyan inancında Kilisenin kararlarına bağlı olarak, batıl inançlara karşı, Hristiyan inancını benimseyen muhafazakar kimselerin oluşturduğu Hristiyanlığın üç büyük mezhebinden birisidir. Ortodoks kelimesi Yunanca “doğru inanç üzerinde olanlar” manasına gelmektedir ve bu manalar ile kendilerini vasıflandıran bu Hristiyan dini topluluğu, Doğu Kilisesinin öğretisini benimsemiştir.

Hristiyan dininde yer alan Ortodoks kilisesi, Hz. İsa’nın inancının ana geleneğinin gerçek prensiplerini ilk yedi genel kurultayda temellendirmiştir. Bunları şöyle sıralaya biliriz;
1. İznik (325),
2. İstanbul (381),
3. Efes (431,)
4. Kadıköy (451),
5. II. İstanbul (553),
6. III. İstanbul (680)
7. II. İznik (768)

Bu kurultaylar teslis akidesi başta olmak üzere Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın kişiliği, öğretileri, resim ve heykeline varıncaya kadar tartışmalar yapılmış ve kararlar alınmıştır. Ortodoksluk için Doğu ve Orta doğu da yer alan en önemli kiliseler, İstanbul, İskenderiye, Antakya ve Kudüs’te yer almaktadır. Tarih boyunca Ortodoks Kilisesi, Doğu Roma veya Bizans kilisesi olarak varlığını sürdürmüştür. Bu kurultaylar Hristiyan inancının benimsediği en yüksek yetki merci, kilise çevrelerinin bütünü ile temsil edildiği genel kurultaylardır. Ortodoks,inancı Papa’yı baş gözetmen olarak kabul etmektedirler ve piskoposlar kurulunda eşitlik ilkesini benimseyerek Papa’nın üstün ve evrensel karar yetkisini tanımazlar.

Kısaca Ortodoks kavramı hakkında bilgi vermeye çalıştırk

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. arkadaşlar bunu okuyan herkesten özür dilerim hata ettim bu siteyi yapandan da özürlerimi iletiyorum bir anlık sinir ve karmaşık şeyler 0 alırım diye içime kurt düştü vazgeçecektim ama gönder butonuna çoktan basmıştım daha fazla uzatmadan ve başta dediğim gibi herkesten özür diliyorum.

    1. Özür dilemenize gerek yok. Bu konuda özet bilgi verilmiştir, azda olsa faydalı olduysa ne mutlu bize.

  2. çok karmaşık ama ödevime az da olsa katkıda bulundu ben çok beğendim ama hoca soru sorarsa işte kurultay falanca ne demek diye sorarsa sizi şikayet ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu