İslam Alimi

Öngörü, Geleceği Görmek Gerçek midir?

Duru görü, öngörü hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Geleceğin insanlar tarafından görülebileceği iddia ediliyor. Bir sitede rüya ve öngörüler yazılıyor. Bazı rüya ve öngörülerin gerçekleşmesinin sebebi ne olabilir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir insanın geleceği görebilmesi mümkün değildir. Bazı kişilerin tahminlerini gelecek gibi paylaşması ve insanların bunlara inanmasıyla bu konular ortaya çıkmıştır.

Gelecek hakkında yapılan iddialar ola ki tutarsa bak işte ne büyük insan denilmektedir. Tutmaz ise de insanlar gülüp geçmektedir. Bu nedenle bu konularda dikkatli olunmalıdır. Gaybı ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Yüce Mevla’mız bu konu ile alakalı Kuran ı Kerimde şöyle buyurmaktadır:

Diyanet İşleri: De ki: “Göktekiler ve yerdekiler gaybı bilemezler, ancak Allah bilir. Onlar öldükten sonra ne zaman diriltileceklerinin de farkında değildirler.” (Nelm, 65)

Rüyalar ise evet bazen geleceğe dair işaretler vermektedir. Bu ise o kişiye özel bir şey değildir. Bu yüce Mevla’mızın bir ikramıdır. Bazı kimseleri başına ömürün de bir defa bazı kimselerin ise başına hiç gelmez. Bu nedenle bir kimsenin çıkıp benim gördüğüm bütün rüyalar gerçek oluyor ben geleceği görüyorum demesi sadece yalandan ibaret olacaktır. İslam büyüklerimiz rüya haktır ancak rüya ile amel edilmez buyurmuşlardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Serkan Pekdemir dedi ki:

  Merhaba Uzun yıllar önce rüyamda gündüz olabilecek olayları surumları işleri vb. detayları gürüyor paylaşıyordum ilk zamanlar bana inanmayanlar sonrasında söylediklerimin aynı şekilde yaşanması durumunda bana inanmaya başladılar ve şahit oldular gördüklerimi sürekli anlatmam sebebiyle sanırım bu durum bir süre sonra kesildi artık görmüyorum bence rahmani güzel bir şey ancak dillendirilince kayıp oluyor.

 2. Sema dedi ki:

  Hocam merhabalar bana birisi yüzüme bakaraktan geçmişe ait şeyleri bildi ve nişanlananacağım kişinin resmine bakıp onunla ilgili pişman olmaz birisi ile konuşuyor tarzında şeyler söyledi geleceğimle ile ilgili bir şeyler söyledi ve kağıda bir şeyler yazıp bana bir şeyler söyledi ve çok değişik yardımcı olur musunuz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tahminlerin tutması geleceğin bilindiği anlamına gelmemektedir. Geleceği ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Böyle insanlara itibar etmek büyük günahtır.

 3. Kadir kapıcı dedi ki:

  Selamlar bende yeni farkına vardım duru görü yani gözümü yumuyorum 15 saniye sonra karanlıkta resim görüyorum ve o görmüş olduğum.resim.neyse o olay ya ertesi gün yada bir hafta sonra veya bir ay sonra gerçekleşiyor

 4. Sevim dedi ki:

  Hocam ben gece gördüğüm rüyayı ertesi gün noktası virgülüne yaşıyorum..yada o gün yaşanmış olayı yine aynen rüyamda görüyorum.bına annem şahit oldu bir rüyamı anlattığımda önceki gün aynısını ablamla yaşamışlar.annem korktu şok oldu..sıklıkla yaşıyorum..ayrıca bazen otururken birşeyin olacağını hissediyorum ve oluyorda bu nedir hocam..saygılarımla

 5. Sevda dedi ki:

  Hocam ben evleniyorum ama ailemden ayrılmak istemiyorum çok zor geliyor evlenmekten soğuyorum nişanlımla ayrılmaya geldim düşündükçe ne yapacağım ailemden ayrılma düşüncesi beni mahvediyor ne yapmalıyım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evlilik aileden ayrılık değildir. Evlilik ailenin büyümesi demektir. Eğer nişanlınız dini bütün bir kimse ve size iyi davranan bir kimse ise bu düşüncelere aldanarak saadetinizi bozmamalısınız.

BİR YORUM YAZ