Akaid

Öngörü, Geleceği Görmek Gerçek midir?

Duru görü, öngörü hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Öngörü, geleceği görmek gerçek midir? Geleceğin insanlar tarafından görülebileceği iddia ediliyor. Bir sitede rüya ve öngörüler yazılıyor. Bazı rüya ve öngörülerin gerçekleşmesinin sebebi ne olabilir?

Cevap: Dinimizde Gelecek Görülebilir mi?

Değerli ziyaretçimiz, bir insanın geleceği görebilmesi mümkün değildir. Bazı kişilerin tahminlerini gelecek gibi paylaşması ve insanların bunlara inanmasıyla bu konular ortaya çıkmıştır.

Gelecek hakkında yapılan iddialar ola ki tutarsa bak işte ne büyük insan denilmektedir. Tutmaz ise de insanlar gülüp geçmektedir. Bu nedenle bu konularda dikkatli olunmalıdır. Gaybı ancak Yüce Mevla’mız bilmektedir. Yüce Mevla’mız bu konu ile alakalı Kuran ı Kerimde şöyle buyurmaktadır:

Diyanet İşleri: De ki: “Göktekiler ve yerdekiler gaybı bilemezler, ancak Allah bilir. Onlar öldükten sonra ne zaman diriltileceklerinin de farkında değildirler”.

(Nelm, 65)

Rüyalar ise evet bazen geleceğe dair işaretler vermektedir. Bu ise o kişiye özel bir şey değildir. Bu yüce Mevla’mızın bir ikramıdır. Bazı kimseleri başına ömrün de bir defa bazı kimselerin ise başına hiç gelmez. Bu nedenle bir kimsenin çıkıp benim gördüğüm bütün rüyalar gerçek oluyor ben geleceği görüyorum demesi sadece yalandan ibaret olacaktır. İslam büyüklerimiz rüya haktır ancak rüya ile amel edilmez buyurmuşlardır.

Ayrıca Bakınız: Rüya Görünce Ne Yapmalı?

Geleceği Görmek Sıkça Sorulan Sorular

Rüyada Geleceği Görebilir miyiz?

Rüya bir ilham kapısıdır. Hayatımızda bu konuda pek çok deneyim yaşayabiliriz. Ancak rüya kul ile Mevla’mız arasındadır. Bu nedenle dinimizde Rüya gören kişiyi bağlamaktadır denir. Bununla birlikte İslam Alimleri Rüya ile amel olmaz demişlerdir. Bunun anlamı bir kimsenin ben şunu gördüm bu kesin böyle olacak demesi çok yanlış olmasıdır. Özetle, rüyayı nasıl görüyorsanız gerçek hayatıda öyle izlemelisiniz. İnsan beşerdir şaşabilir. Dolayısı ile gördüğünüz rüyadan yola çıkarak olaylara müdahale etmemelisiniz.

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam ben çevremdeki kişilerin resmen başına gelecekleri rüyamda net bir şekilde görebiliyorum ve doğruda çıkıyor fakat ben inanmıyorum ve dinende mümkün değil böyle bir şey, korkuyorum ve napıcam bilmiyorum bazı insanlar cin veyada başka bir şeyin musallat olduğunu falan söylüyor fakat ben aralıklı görüyorum ve genelde bunlar çok büyük şeyler değil örneğin arkadaşımın sevgilisinden ayrılacağını rüyamda gördüm ve ertesi gün ayrıldılar tesadüfmü bilmiyorum lütfen cevaplayın

  1. Gördükleriniz Mevla’nız ile sizin aranızdadır. Size tavsiyemiz rüyalarınızı gerçek hayatınıza bağlamayınız. Konuyu yorumuz üzerine güncelledik. Tekrar okuduğunuz taktirde aradığınız cevabı bulabilirsiniz.

 2. Bence öngörü allahın bize sunduğu hediye tıpkı diğer yeteneklerimiz gibi. Tabiki gaybi Allahtan başkası bilemez. Fakat böyle bir şey de yok denemez bence Allah isterse gördürür

 3. Merhaba Uzun yıllar önce rüyamda gündüz olabilecek olayları surumları işleri vb. detayları gürüyor paylaşıyordum ilk zamanlar bana inanmayanlar sonrasında söylediklerimin aynı şekilde yaşanması durumunda bana inanmaya başladılar ve şahit oldular gördüklerimi sürekli anlatmam sebebiyle sanırım bu durum bir süre sonra kesildi artık görmüyorum bence rahmani güzel bir şey ancak dillendirilince kayıp oluyor.

 4. Hocam merhabalar bana birisi yüzüme bakaraktan geçmişe ait şeyleri bildi ve nişanlananacağım kişinin resmine bakıp onunla ilgili pişman olmaz birisi ile konuşuyor tarzında şeyler söyledi geleceğimle ile ilgili bir şeyler söyledi ve kağıda bir şeyler yazıp bana bir şeyler söyledi ve çok değişik yardımcı olur musunuz?

  1. Tahminlerin tutması geleceğin bilindiği anlamına gelmemektedir. Geleceği ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Böyle insanlara itibar etmek büyük günahtır.

 5. Selamlar bende yeni farkına vardım duru görü yani gözümü yumuyorum 15 saniye sonra karanlıkta resim görüyorum ve o görmüş olduğum.resim.neyse o olay ya ertesi gün yada bir hafta sonra veya bir ay sonra gerçekleşiyor

 6. Hocam ben gece gördüğüm rüyayı ertesi gün noktası virgülüne yaşıyorum..yada o gün yaşanmış olayı yine aynen rüyamda görüyorum.bına annem şahit oldu bir rüyamı anlattığımda önceki gün aynısını ablamla yaşamışlar.annem korktu şok oldu..sıklıkla yaşıyorum..ayrıca bazen otururken birşeyin olacağını hissediyorum ve oluyorda bu nedir hocam..saygılarımla

 7. Hocam ben evleniyorum ama ailemden ayrılmak istemiyorum çok zor geliyor evlenmekten soğuyorum nişanlımla ayrılmaya geldim düşündükçe ne yapacağım ailemden ayrılma düşüncesi beni mahvediyor ne yapmalıyım?

  1. Evlilik aileden ayrılık değildir. Evlilik ailenin büyümesi demektir. Eğer nişanlınız dini bütün bir kimse ve size iyi davranan bir kimse ise bu düşüncelere aldanarak saadetinizi bozmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu