Ahiret

Ölünün Arkasından Ağlanır mı?

Ölüm konusu içerisinde bulunduğumuz imtihan dünyasının bir parçasıdır. Şüphesiz her nefis ölümü tadacaktır. Peki İslam dininde ölünün arkasından ağlanır mı? Şimdi bu konu hakkında bilgiler verelim.

Ölünün Arkasından Ağlamak İnsani Bir Olaydır

Ölüm üzücü zor bir olay, insanoğlu da üzücü olaylar karşısında üzüntüsünü gösteren bir mahluktur. Bununla beraber, ölüm nedeniyle bir insanın üzüntü duyması, hüzünlenmesi, gayet tabi normal bir haldir. Hatta üzüntüsünü kederini göstermesi sessiz bir şekilde dua etmesi ağlaması gözyaşı dökmesinde hiçbir sakınca olmamaktadır.

Peygamberimizin Ölüm Karşısında Tutumu Nasıldı?

Peygamber efendimiz (s.a.v.) de biricik oğlu olan İbrahim’in, kızının ve torununun ölümlerinde bizzat gözlerinden yaşlar gelmiş ve ağlamış; efendimize, bu durumu yani ağlamayı yasakladıkları hatırlatılınca, efendimizde bu ağlayışın yasak olan ağlama şekli olmayıp, gözyaşı dökmekle Allah’ın azap etmeyeceğini, fakat mübarek diline işaret edip onunla ölüye azap edeceğini belirtmiş ve şöyle buyurmuş;

 “Muhakkak ki ölü, ehlinin üzerine bağırıp çağırmasıyla azap duyar.”

buyurarak insanların ağlamasında sakınca olmadığını, fakat dille Allah’ın takdirine dil uzatmanın ve cahiliye dönemindeki insanlar gibi yakasını paçasını yırtarak isyan ederek ağlamanın yanlış olduğunu vurgulamıştır. Nitekim efendimizin, oğlu küçük İbrahim’in ölümünde mübarek gözlerinden yaşlar akıtması, sonrasında;

Ölünün Arkasından Rabbimizin Razı Olmayacağı Şeyler Yapmamalıyız!

“Göz ağlar, kalp üzülür, ancak Rabbimizin razı olmayacağı hiçbir söz söylemeyiz.”

diye buyurması bu konuda biz müminler için çok açık bir örneklik teşkil etmektedir. Bundan anlaşılıyor ki yakınını sevdiği kişileri kaybeden­ kişilerin sabretmeleri ağlamama­ları çok güzel bir davranıştır. Bu şekilde güç yetiremeyenlerin ses­siz bir şekilde ağlamaları da caizdir. yanlız ölen kişinin iyiliklerini söyleyerek ağıtlar yakmak, kesinlikle haram ve yasaktır. Böyle ağla­maktan kesinlikle sakınmamız gerekmektedir. Bu konu ile alakalı olan Ölüye okunan yasinler, ayetler ölüye hayır olarak yazılıyor mu? Yazıda okumanızda fayda vardır.

Konu içerisinde ki hadislerin kaynağı: (Buhârî, Cenâiz, 32, 42, 43)

Büşra Akkaya

İslam dininin gerçekten hak din olduğuna gönülden inanan biri.

Sorular & Yorumlar

  1. sevgili kardeşlerim:) ölünün arkasından ağlamak dövünmek üzülmek Allah’a isyandır Allah böyle bir tavrı beğenmez Resullah (sav) ölüler için yanaklarına vuran yakaların yırtan ve cahiliyedeki adet üzerine feryat eden kimse bizden değildir buyurmuştur.

  2. Adnan bıyık çok güzel bir cevaptı bence ağlamak yerine bol bol dua etmek en büyük sevaplardandır

  3. ölünün arkasından ağlamak yerine dua edin muhakkakki ölen kişi edilen dualara AMİN demektedir

Başa dön tuşu