AhiretSorularınız

Ölümü Nefis Tadacaksa İnsanlar Neden Ölüm Konusunda Ruhtan Bahsediyor

Kur’an ı Kerim de, Her bir nefis ölümü tadacaktır, diye yazıyor. Peki, Neden insanlarımız arasında ölüm meleği geldiği zaman Nefis ten değil de, Ruh’tan bahsediliyor ?

Ölümü Nefis Tadacaksa İnsanlar Neden Ölüm Konusunda Ruhtan Bahsediyor sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle bahsetmiş olduğunuz ayeti kerimeye yer verelim.

 – Her nefis, ölümü tadacak, sonra döndürülüp bize getirileceksiniz. (Ankebut-29.57)

Şüphe yok ki her nefis ölümü tadacaktır ki yüce Mevla’mız bizleri hayırlı bir ölüm nasip eylesin. Değerli ziyaretçimiz, insan yemeden içmeden, tatlıdan acıdan, zorluktan kolaylıktan nefsi ile bir şeyler anlamaktadır. Yani maddiyata nefis daha çok meyillidir, çünkü nefsin yaratılışı böyledir. Nefis olmasa idi yemiş olduğunuz yemekten dahi zevk alamazdınız. Tabi bu noktada akılnıza bir soru daha takılabilir. O halde İslam dini neden bu kadar nefsi kötülemektedir. Şunu bilmelisiniz ki İslam dini nesfi değil nefsin günaha çok meyilli oluşunu ve sahibi olan insanı yanlışlıklara ve Mevla muhafaza cehenneme sürüklemesini kötü görmektedir. Dolayısı ile Mevla’mıza itaatkar bir nefis, sahibi kul için en büyük nimetlerden biridir. Yüce Mevla’mız ruh ve nefis ile insanı var etmiştir ve onları bir birinden ayırmak asla mümkün değildir. Bu bağlamda ruh insanın içerisinde ki canı, nefis ise bu cana sahip insanın almış olduğu acıyı, zevki almasına vesiledir.

Zira bu nedenle yüce Mevla’mız her nefis ölecektir demekten ziyade “her nefis ölümü tadacaktır” buyurmuştur. Zira ruh ve nefis için ölüm diye bir şey söz konusu değildir. Bizim ölüm dediğimiz olay ruh için dünya aleminden ahiret alemine geçişidir. Aslında ruh ile nefis insanı oluşturduğundan dolayı bu iki konudan ayrı ayrı bahsetmek dahi mümkün değildir. Çünkü nefis gibi ruhta ölümü tatmaktadır. Fakat yukarıda da zikrettiğimiz nedenler ile insan nefis ile ölümün acısını tatmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu